Legalizálná és az állami fenntartású gyógyszertárakban tenné megvásárolhatóvá a kokaint, az ecstasyt és egyéb amfetaminokat egy drogreformmal foglalkozó brit jótékonysági szervezet – írja a Guardian.. Ha pedig bárki azt gondolná, hogy unatkozó egyetemisták provokációjáról van szó, nagyon téved: a Transform nevű drogliberalizációs kampányokat futtató szervezet nemrég könyvet is kiadott a témával kapcsolatban, amelyben a patikákban vásárolható drogok előnyeiről írnak, a „kábítószerek ellen folytatott, megnyerhetetlen háborúval” szemben. A könyv előszavát pedig Helen Clark, Új-Zéland korábbi miniszterelnöke írta.
A könyvbe bekerült az alábbi illusztráció is, amely az orvosi rendelvényre felírható kokain csomagolását mutatja be. A dobozon szerepelnek a szükséges egészségügyi figyelmeztető feliratok is. A Transform szerint a lépéssel elérhető lenne, hogy a kokaint, bizonytalan és a szervezett bűnözéshez kötődő csoportok helyett képzett vegyészektől, tisztán lehessen megvásárolni.
A kampányt Juan Manuel Santos, volt kolumbiai elnök is támogatja, aki korábban nyilvánosan is kijelentette, hogy a maffiák befolyását csak a drogok legalizálásával lehet megtörni.
„Teljes mértékben támogatom a kokain legalizációját” – idézi a Guardian Santost.
A szervezet által kiadott könyvben egy olyan különleges szabályozó szervezet felállítását is javasolja, amely felett a kormány gyakorolja az ellenőrzést. Ez a szerv intézné a drogok gyártását és legális terjesztését.
A kezdeményezés szerint a kokainos dobozban egy „felnőtt adag” férne el, egyszerre pedig csak ennyit lehetne vásárolni, természetesen, a 18 éven felülieknek. A Transform kampánya szerint az árakat is a már említett szervezet határozná meg és természetesen szigorúan tilos lenne hirdetni a kábítószert.
A kokainra és ecstasyra kivetett állami monopólium értelmében minimalizálnák a profitrést, a szereket árusító gyógyszertárakban pedig az eladók külön képzést kapnának, a drogok hatásaival, illetve a kockázatcsökkentő módszerekkel kapcsolatban.
„A javaslataink kiveszik a drogkereskedelmet a szervezett bűnözői csoportok kezéből és olyan rendszert hoznának létre, amely ártalmat csökkent, azok növelése helyett” – mondta a Guardiannek dr. James Nicholls, a Transform vezetője, aki szerint a kábítószerek elleni háborút 50 éve képtelenség megnyerni.
Nicholls egyébként nem afféle szobatudósként beszél a kérdésről: mindkét fia ugyanazon az éjszakán halt meg, bizonytalan forrásból származó ecstasy fogyasztása miatt.
„Itt az ideje, hogy elfogadjuk, a drogfogyasztás létező dolog – tette hozzá Ray Lakeman, az Anyone’s Child: Families for Safer Drug Control nevű szervezet aktivistája. – Megoldást kell találnunk ennek biztonságosabbá tételére.”
A Guardian megkérdezte a brit belügyminisztériumot, hogy szándékukban áll-e bármilyen, a drgookkal kapcsolatos törvény újragondolása, tömör választ kaptak: „egyáltalán nem.” Sőt, a belügyi szóvivő hozzátette, hogy a brit kormány továbbra is ellenzi a könnyű drognak számító kannabisz legalizálását, „mivel az káros az egészségre és a mentális egészségre”. Ők bizonyára nem hallottak még róla, hogy a világ több részén is orvosi célokra igen jó eredményekkel használják a marihuánát, de az Egyesült Államok több államában a rekreációs fogyasztást is legalizálták. Nemrég például Madonna ünnepelte meg fűvel a 62. születésnapját.
További cikkeink a drog, kábítószer témakörében:
- A bedrogozott orvos után most egy ittas kollégájára is lecsaptak a rendőrök
- Zacher Gábor szerint az új dizájnerdrog maga az orosz rulett