Az 1986-os csernobili atomkatasztrófa után a brutális sugárzás miatt kitelepítettek egy 30 kilométeres zónát. De nem mindenki hagyta el a sugárszennyezett területet. Lydia és Mikhail Szovenko a lezárt zónában maradt, mert nem kaptak cserelakást.
Bár az asszony nem tudta, hogy terhes, 1999-ben megszületett a kislányuk. Orvosi segítséget nem kaptak, az apa vágta el a köldökzsinórt, a hatóságok pedig igyekeztek eltitkolni a gyerek születését, nehogy kiderüljön, hogy még mindig élnek a súlyosan szennyezett területen.
Miután a kis Marijka Szovenko világra jött, az anyát bűnözőként kezelték, aki halálos veszélynek teszi ki a gyerekét azzal, hogy a sugárszennyezett területen legelésző tehenek tejét és sugárfertőzött halakat adott neki. A kislány azonban csodával határos módon teljesen egészségesen és boldogan nőtt fel, egyedül azt sajnálta, hogy nem volt játszótársa.
A lezárt zónából végül csak akkor költözött el a család, amikor Marijka 7 éves lett, hogy a kislány iskolába járhasson. A lány azóta már felnőtt, egyetemre jár Kijevben, mellette egy bárban dolgozik, és az egészségügyben képzeli el a jövőjét. „Jól vagyok, dolgozom, eltartom magam. Ennyi” – mondta.
(Kiemelt kép: Andersen Dávid)