nlc.hu
Életmód
Tévhitek az örgedésről

Az 5 leggyakoribb tévhit az öregedésről

Az öregedéssel kapcsolatosan számos tévhit kering. Most az öt leggyakoribbat cáfoljuk meg.

1. tévhit: A ráncok az öregedés első jelei

Való igaz, hogy minél idősebbek vagyunk, annál több ránc jelenik meg a bőrünkön. Tévhit azonban, hogy a ráncok megjelenése lenne az öregedés első, biztos jele. A legtöbben ugyanis előbb más változásokat észlelnek: a bőr textúrája, illetve árnyalata változik meg.

2. tévhit: Az öregedést főleg a genetikai adottságok határozzák meg

Az Egészségügyi Világszervezet álláspontja szerint az élettartamunk 25%-ban függ a genetikai adottságainktól. A fennmaradó 75 százalékot azonban más tényezők határozzák meg: egyrészt külső körülmények, másrészt pedig az életmódunk, szokásaink, viselkedésünk, amit mi magunk is kontrollálni tudunk. 

Idősödés

Fotó: Getty Images

3. tévhit: Semmit sem tehetünk az öregedéssel járó fizikai leépülés ellen

Bár tény, hogy az évek múlásával bizonyos fizikai funkcióink gyengülnek, azonban nagyon is sokat tehetünk azért, hogy ezt a folyamatot lassítsuk. A sejtjeink gyengülnek, de az erőnlétünk fenntartásáért, az izmok és a csontjaink épségének megőrzéséért rengeteget tehetünk egészséges táplálkozással és rendszeres testmozgással. Miközben a mozgásszegény életmód és az egészségtelen étrend minden életkorban gyengíti a szervezetet.

4. tévhit: Az időseknek napi 4-5 óra alvás is elegendő

A túl kevés alvás semmilyen életkorban sem egészséges, így az időseknek is napi minimum 6, de inkább 8 óra alvásra van szükségük.  A megfelelő mennyiségű alvás számos előnnyel jár, többek között segíthet csökkenteni a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát és javítani az általános mentális jólétet.

5. tévhit: A demencia az öregedés elkerülhetetlen velejárója

Az amerikai Alzheimer-szövetség szerint a 65 és 74 év közötti felnőttek csak körülbelül 3%-a szenved demenciában, beleértve a demencia leggyakoribb típusát, az Alzheimer-kórt is. A szakemberek szerint az életkorral összefüggő mentális hanyatlást jelentősen lassíthatjuk, ha idősebb korban is aktívak maradunk és rendszeresen szellemi kihívások elé állítjuk magunkat, például új dolgokat sajátítunk el. 

via

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top