Így került az újságokba a horoszkóp

M. N. | 2022. Június 23.
A nyomtatott és online magazinokban egyaránt, a mai napig is az egyik legnépszerűbb rovat a horoszkóp. De vajon honnan is ered ez a műfaj? Rögtön eláruljuk.

Bár horoszkópokat már évezredekkel ezelőtt is készítettek, az újságokban megjelent csillagjóslások jóval rövidebb múltra tekinthetnek vissza. Az első ilyen típusú publikációkat R. H. Naylor brit asztrológusának tulajdonítják. A férfi az ír asztrológus-tenyérjós, Cheiro (polgári nevén William John Warner) asszistense volt. Amikor 1930-ban megszületett Albert György yorki herceg és neje, Erzsébet hercegné második lánya, Margit, a Sunday Express című lap szerette volna elkészíttetni és közölni a kis hercegnő horoszkópját. Cheiro azonban ebben az időszakban nem volt elérhető, ezért helyette R. H. Naylor számította ki a születési képletet a kis Margit világra jöttének percre pontos adatai alapján.

A horoszkóp 1930. augusztus 24-én, három nappal a hercegnő születése után jelent meg a lapban. Naylor azt jósolta, hogy a hercegnő élete „eseménydús” lesz, amiben voltaképpen nem is tévedett. Azt is megjegyezte, hogy „a királyi család és a nemzet számára óriási jelentőségű események fognak bekövetkezni Margit hetedik életéve környékén”. Ez a jóslat valamivel pontosabb volt, hiszen a hercegnő valóban a hetedik évéhez közeledett, amikor nagybátyja, VIII. Eduárd király lemondott a trónról, és így apja lépett a helyébe, nővére, Erzsébet pedig trónörökös lett.

York hercegnéje a kis Erzsébet hercegnővel és a csecsemő Margittal 1930-ban (Fotó: The Royal Photographic Society Collection/Victoria and Albert Museum, London/Getty Images)

A hercegnő horoszkópja iránt az olvasók fokozott érdeklődést mutattak, ezért az újság illetékesei úgy döntöttek, újabb asztrológiai előrejelzéseket jelentetnek meg Naylortól. Az egyik következő cikkében azt jósolta, hogy „egy brit légi jármű veszélybe kerül  1930. október 8. és 15. között”. Október 5-én aztán az R101-es brit léghajó Párizs közelében lezuhant és a fedélzeten tartózkodó 54 ember közül 48-an meghaltak. Sokan úgy vélték, Naylor ezt a tragédiát jósolta meg és ezt követően tovább nőtt az érdeklődés az írásai iránt. A lap akkori főszerkesztője felajánlott Naylornak egy heti rovatot, ám arra kérte, a stílusa kicsit kevésbé legyen száraz, inkább olyan, amit sokan szívesen olvasnának. Ezzel pedig létre is jött az első horoszkóp rovat.

A rovatban először mindig azoknak az embereknek adtak tanácsokat, akiknek a születésnapja az adott hétre esett, később azonban Naylor vagy egy ügyes szerkesztő kitalálta, hogy egy olyan rendszerre van szükség, ami még több olvasót szólít meg. 1937-re már a csillagjegyek, vagyis a napjegyek alapján születtek a heti asztrológiai előrejelzések, hasonlóképp, ahogy az manapság is történik.

A rovatnak aztán egyre másra születtek az utánzatai más lapokban is, amivel gyakorlatilag megszületett a bulvárasztrológia máig is népszerű műfaja.

via

Exit mobile version