Beszélnünk kell a mosásról: így moss környezettudatosan!

FEL | 2022. Augusztus 17.
Nem is gondolnád, de a mosással és pláne az öblítő használatával egy sor vegyszert juttatunk a környezetünkbe. A jó hír az, hogy sok remek alternatíva közül választhatunk, ha ki szeretnénk váltani az általános mosószert.

2022-ben, a klímaválság közepén egyéni felelősségünk, hogy a napi rutinjainkat úgy alakítsuk, hogy azzal a legkevésbé terheljük az egyébként is kizsákmányolt környezetünket. Beleértve a mosást is, hiszen nemcsak a PET-palackok és egyszer használatos műanyagok betegíthetik meg a vizek élőlényeit, hanem az a rengeteg vegyszer sem tesz jót a vízi élővilágnak, amit egy-egy mosás alkalmával a lefolyókba küldünk. De a betegségek kialakulásának kockázata miatt is érdemes váltani, hiszen a hagyományos gépi mosáskor a mosóporok és öblítők egy része a szövetek közé tapadva ott marad a ruhában. Arról nem beszélve, hogy milyen víz- és energiapazarlás történik, ha nem gondoljuk végig, mikor, mennyit és hogyan mosunk. Az Egyesült Államokban például egy átlagos háztartásban évente 400 alkalommal indítják el a gépet, alkalmanként akár 180 liter vizet is elfogyasztva. Az áramfogyasztásról nem is beszélve: 80 százaléka a víz felmelegítésére megy el. Épp ezért fontos tudni, hogy nem mindig érdemes magas hőfokon mosni, hiszen alacsonyon is ugyanúgy kijönnek a foltok előkezelés után. Ha pedig csak pár ruha szennyezett erősebben, akkor ezeket mindenképp érdemes előkezelni, nem kell rögtön magasabb hőfokra rakni. 

Tény, hogy új szokások kialakítása nem mindig könnyű, az elején lehet, hogy nem fogsz tökéletes eredményt produkálni, de csak kísérletezz tovább, és meg fogod találni a számodra leginkább fenntartható környezetbarát mosás alternatíváját, ami aztán a napi rutinod részévé fog válni.

Az is természetes, ha egy kicsit tanácstalan vagy a témában, hiszen a fenntartható divatot lényegében most tanuljuk. A mosás esetében például a szüleink megtanítottak minket arra, hogyan érdemes szín szerint mosni, és melyik anyagot hány fokban kell elindítani, ugyanakkor arra már magunkat kell edukálni, hogy hogyan moshatunk tudatosan. Erre vonatkozóan remek tanácsokat találtunk például Csalár Bence a Fenntartható divat című könyvében, amely lényegében egy útmutató arra vonatkozóan, hogyan érdemes az apró, de mindennapos rutinjainkon úgy változtatni, hogy az nekünk is vállalható legyen, és a környezetünket is tehermentesítsük vele. Ezekből a tippekből válogattunk:

Kezdd kicsiben!

A drasztikus változtatások sosem hosszútávúak, ezért érdemes apró lépésekkel kezdeni. Például azzal, hogy a gépet nem indítjuk el pár darab ruhával, mert az elképesztő vízpazarlást eredményez. A leghatékonyabb módszer, ha az optimális mennyiségű és megfelelően szortírozott ruhákat az ideális programmal mossuk ki. 

Ha a környezettudatosság a cél, akkor nem lehet elmenni amellett, hogy milyen mosószerrel mosunk, ugyanakkor az említett könyv szerzője arra is felhívja a figyelmet, hogy már az is nagy előrelépés, ha kevesebb mosószert alkalmazunk, mint amennyit ajánlanak a termék borítóján.

Meg fogunk lepődni, hogy a teljes adag felétől is ugyanolyan illatos és tiszta lesz a ruha. 

Sara Mancabelli szódabikarbónával mosogat egy fürdőszobai mosdót 2021. november 16-án Milánóban, Olaszországban. Sara Mancabelli az olasz Zero Waste hálózat egyik társalapítója, egy olyan fenntartható életmódot valló közösség, amelynek célja, hogy kevesebb hulladékot termeljen és csökkentse a környezetre gyakorolt hatását (Fotó: Emanuele Cremaschi/Getty Images)

A környezettudatos mosószer már nem ritkaság

Az általános mosószerek vegyszereket tartalmaznak, amelyek nehezen bomlanak le, és mint kiderült, sokunknál allergiás reakciót is kiválthatnak, ezért egyre többen keresik a környezet- és egészségbarát megoldásokat. Mutatjuk, milyen alternatívák közül válogathatsz:

Exit mobile version