Az elmúlt hónapokban minket is megcsapott a 15 éve kihirdetett globális élelmiszerválság szele, még ha ez a jóléti országokban egyelőre „csak” egy-egy üres polcot és folyamatosan dráguló termékeket jelent. A Covid, a nyersanyag- és munkaerőhiány, a háború okozta üzemanyag-drágulás és egyebek mellett a műtrágyapiac zavarai komoly nehézségeket okoznak az európai élelmiszer-előállításban. Mindez a laikusok számára is világossá tette: nem fenntartható az a fajta gazdálkodás, amelyet az elmúlt évtizedekben folytattunk. A szakemberek és a világszervezetek felelős vezetői évek óta kongatják a vészharangot, amely az élelmezési világnapon, október 16-án mindig kicsit hangosabban szól.
A jövő farmjai
Szerencsére nem nulláról indulunk, a kutatók évtizedek óta dolgoznak a hagyományos növénytermesztés alternatívájának megalkotásán, a fogyasztókhoz minél közelebb megvalósuló, helytakarékos és fenntartható módon működő gazdaságok létrehozásán. A jövő mezőgazdaságának helyszínei a vertikális farmok lesznek, amelyek a nagyvárosok közepén, de akár az űrben is friss, tápanyagdús, folyamatosan termő növényeket képesek előállítani.
Hogy hogyan, arra testközelből kaphatunk választ az Álmok Álmodói 20 tárlaton, a Millenárison. A magyar innovációkat és felfedezőket felsorakoztató interaktív kiállításon ugyanis két vonatkozó hazai kutatás is bemutatkozik. Két, különleges fénnyel megvilágított, zöldellő vitrint kell keresnünk – az egyiket az Agrár csomóponton, a másikat A tér tudománya – űrkutatási szekciójában.
Előbbi a Tungsram kísérleti farmjának egy részlete, amelyben a kiállítás első hónapjaiban valódi (és időről időre szüretelt) saláták termettek. A kis üvegház csak elnevezésében idézi az általunk ismert üvegházi gazdálkodást – ezt bizonyítja az is, hogy a Millenáris csarnokában napfénytől elzárt helyen, termőtalajtól függetlenül nőhettek benne a zöldségek.
Talaj nélkül, természetesen
A vertikális farmok lényege, hogy bennük a növények a tápanyagokat nem a talajból, hanem a vízből nyerik, amelyből ráadásul 95 százalékkal kevesebbre van szükség, mint a hagyományos gazdálkodásnál. A napfény sugarai LED lámpák segítségével ma már mesterségesen pótolhatók – a Tungsram kutatásának legfőbb célja, hogy a különböző növények számára optimális fénysugarakat határozzanak meg. Mindez lehetővé teszi, hogy zárt épületekben, akár a nagyvárosok közepén, tehát a fogyasztókhoz közelebb lehessen termelni, így nem kellene utaztatni az árukat.
Az úgynevezett hidropóniás – azaz vízalapú – gazdálkodás még ezeken felül is megannyi előnnyel bír. Mivel független a külső környezeti hatásoktól, az időjárási tényezőktől, a szezonalitástól, de még a napszakoktól is, így folyamatosan és optimális körülmények között teremnek a növények, sokkal nagyobb hozammal és tápanyagban gazdagon. A maximálisan kontrollált körülmények, a nagyfokú higiénia miatt a betegségek, kártevők is kevésbé fenyegetik őket, így nincs szükség permetezőszerekre és génmódosításra. A bolygónkra is pozitív hatással lehet a vertikális gazdaságok elterjedése, egyrészt mert kisebb a környezeti terhelésük, mint a hagyományos mezőgazdaságnak és nem a természet rovására terjeszkednek.
Űrbe szánt paprika
A helytakarékosság, a napfény hiánya, illetve a szélsőséges időjárási és egyéb viszonyok az űrbeli növénytermesztésnek is a legfőbb kihívásait jelentik. Ezért is kerülhetett a Debreceni Egyetem Űrkutatási programjába az a biotechnológiai kísérlet, amelynek egy része az Álmok Álmodói 20 kiállításon a látogatók szeme előtt zajlik. Az egyetem Űrtáplálási Kutatócsoportjának munkatársai a Capsitron névre keresztelt növénytermesztő inkubátorban nevelik különleges, hazai génbankból válogatott, önmegtermékenyítésre képes paprikáikat – termőföld, mesterséges anyagok, napfény és mindenféle hulladék keletkezése nélkül. A kutatók távolról is képesek hozzáférni a különleges innovációhoz, így rendszeresen figyelemmel kísérhetik a paprika gondozási szükségletének folyamatait és a növekedés állapotát is. A kéthavonta – nyilvánosan – szüretelt paprika nemcsak fogyasztható, de finom és tápanyagdús is, a növény szára és levele is ehető, ráadásul tele van értékes tápanyagokkal. A kísérlet egészen a kiállítás végéig megtekinthető. Az Álmok Álmodói 20 kiállításon további 600 magyar vonatkozású innováció ismerhető meg 2023 január végéig.
További információ: www.almokalmodoi.hu