Levélben fordult Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkárhoz a Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete, valamint harminckét olyan alapítvány vagy egyesület, amely idős embereknek, fogyatékkal élőknek, rászorulóknak nyújt lakhatást, gondozást, írja a Népszava.
A levélben írtak szerint a megemelkedett rezsiárak óriási terhet jelentenek – van, ahol a gázszámla havi 1 millió 60 ezer forintról 2 millió 770 ezer forintra nőtt -, de nonprofit szervezetek, alapítványok a minisztérium által kiírt rezsiköltség-támogatásra nem jelentkezhetnek, az egyházi fenntartókat megillető kiegészítő normatív támogatás sem jár nekik, a helyi önkormányzatok az államtól kapott támogatást csak a saját intézményükre fordítják, nincs arra pénzük, hogy a településen működő civil szervezeteket támogassák.
Hozzátették, nemcsak az energiaárak miatt kerültek nehéz helyzetbe, az élelmiszerekért, a tisztítószerekért is a korábbi ár sokszorosát kell kifizetniük. És hiába fizetnek a lakók magasabb térítési díjat, ezzel is csak részben tudják fedezni a megnövekedett költségeket. A Fejér megyei Bodajkon található Lila Akác Idősek Háza Alapítvány kuratóriumának elnöke, Ivanics Anna elmondta, náluk a napi gondozási díj 7900 forint, ahhoz hogy nullszaldós legyen a működtetése, legalább 10-12 ezer forintot kellene elkérni, de tovább emelni már nem lehet, a náluk lakó idősek és hozzátartozóik forrásai is végesek.
Mint a levélben szerepel a szociális ágazatban körülbelül 200 nonprofit – azaz nem állami-, nem önkormányzati-, nem egyházi – fenntartó összesen 648 intézményt működtet, naponta több, mint 30 ezer idős- vagy fogyatékkal élő emberről gondoskodnak. És ha az állam nem segít, és ezek a civil fenntartású intézmények megszűnnek, akkor sok rászoruló marad ellátás nélkül, ugyanis az állami vagy az egyházi fenntartóknál sincs hely.
Idősotthoni ellátásban nagyságrendileg 50 ezer a helyek száma, miközben 40 ezren várnak arra, hogy bejussanak valamelyik intézménybe.