nlc.hu
Életmód
A sport hétköznapi hősei

Küzdöttek, győztek, te jössz! – Ismerjük meg a sport hétköznapi hőseit

A Scitec Nutrition rendhagyó májusi kampányában most nem a hardcore sportolóké a főszerep. Bár kétségtelen, hogy több mázsa mozgatása vagy egy versenyfelkészülés emberfeletti erőfeszítést kíván, a márka ezúttal azt akarja megmutatni, hogy a sport és azon belül is a súlyzós edzés a legmélyebbnek tűnő szakadékból is mutathat kiutat.

Zsuzsanna részleges bénulásból állt talpra

A BioTechUSA-cégcsoporthoz tartozó Scitec Nutrition történetében most először hétköznapi hősök kerültek az óriásplakátokra. Az étrendkiegészítő és speciális élelmiszergyártó és -forgalmazó vállalat saját követői közül nagy gonddal választotta ki azokat a kampányarcokat, akik heroikus küzdelme másokat is arra ösztönöz majd, hogy soha ne adják fel, semmilyen élethelyzetben sem. Tier Zsuzsanna a májusi integrált óriásplakát-imázskampány egyik fontos szereplője. 58 évesen hatalmas kihívást állított elé az élet: egy elhúzódó torokfájás hatására a vírus megtámadta a gerincvelőjét, ami szinte teljes bénuláshoz vezetett. Zsuzsának hatalmas fájdalmai voltak, több hónapig feküdt kórházban, ahol újra meg kellett tanulnia ülni, járni, beszélni is alig tudott.

Zsuzsa a betegsége előtt

Zsuzsa a betegsége előtt

„Először csak fáradtságot éreztem, de betudtam az előző napi kirándulásnak és izomláznak. 24 órán belül azonban már alig mozgott a kezem, a lábam és az arcom egyik fele. Négykézláb másztam ki a mentőhöz. A kórházban lumbálással állapították meg a gerincvelő-gyulladást. Erre nincs gyógyszer, csak plazmaferezist tudnak alkalmazni a vér tisztítására. Szinte teljesen lebénultam, miközben borzasztó fájdalmaim voltak, 24 órán keresztül nem hatott semmilyen gyógyszer.” 

Mikor Zsuzsa a rehabilitációról hazatért, 60 kg-ról 40 kg-ra fogyott, otthon mégis azonnal mankóval próbált meg közlekedni a kerekesszék helyett. Székeket tett mindenhová, hogy legyen miben megkapaszkodnia, miközben minden nap mérte, hány métert tud megtenni. Egy idő után lejutott a ház előtt lévő parkba, akkor látta meg a tőle 120 méterre elhelyezkedő edzőtermet. Korábban is járt le edzeni, de csak alkalmanként, szinten tartás céljából.  A vírus azonban ekkorra szinte teljesen felemésztette izmait, így biztos volt benne: ahhoz, hogy legalább megközelítse egykori egészségi állapotát, muszáj lesz fizikailag erősítenie magát.

„Mindig is kitartó ember voltam, de a betegség hozta ki belőlem azt a merészséget, ami korábban nem volt meg bennem. Meg kellett tanulnom újra bízni magamban. Minden nappal emeltem a szintet, amit bírok, így jutottam el addig, hogy elhatároztam: lemegyek az edzőterembe. Első alkalommal, mikor eljutottam a terem ajtajáig, akkor szembesültem vele, hogy 17 lépcsőfok vezet le az öltözőbe. Remegett a lábam, mégis lementem. Odalent leültem és elkezdtem nevetni magamon. Azon gondolkoztam, jó, hogy lejöttem edzeni, de hogy fogok hazamenni? Egy kis idő múlva összeszedtem magam, felmentem a lépcsőn, és hazamentem.

Mégis büszke voltam magamra, hiszen eljutottam idáig.

„Mindig állj fel!”

Az óriásplakátokon Zsuzsa két sorstársa és a Team Scitec talán legismertebb tagja, Kathi Béla társaságában látható, aki szintén először került fel a kreatívokra. A testépítő, erőemelő, kétszeres Superbody abszolút győztes, WABBA-világbajnok, erőemelő és fekvenyomó országos bajnok mindig is fontosnak tartotta, hogy jótékony ügyek mellé álljon. 2007 óta a Team Scitec oszlopos tagja, emellett pedig jótékony nagykövete a márka Jószívű Testépítők Akcióban elnevezésű társadalmi felelősségvállalási programjának is.  

Küzdöttek, győztek, te jössz! – Ismerjük meg a sport hétköznapi hőseit

Béla régóta edzőterem-üzemeltetéssel foglalkozik, így kívül-belül egyaránt jól ismeri az edzőtermek világát. Miután megtudta, hogy Zsuzsa az egyik hozzá köthető teremben próbálja rehabilitálni magát saját erejéből, azonnal felajánlotta, hogy ingyen bérletet biztosít számára. Története csak megerősítette abban az elképzelésében, hogy a rendszeres testmozgás az egyik legnagyobb motiváló erő lehet az ember életében.

„Az ilyen esetek egytől egyig azt üzenik az embernek, hogy mindig álljunk fel. Bármikor kerülhetünk komoly mélypontra az életünkben, azonban éppen ekkor derül ki igazán, milyen erősek tudunk lenni. Muszáj felállnunk, különben ottmaradunk a gödörben a problémáinkkal. Mindig törekednünk kell a jobb felé, nemcsak a fizikai állapotunk miatt, de a mentális jóllétünkért is. Erre pedig az egyik legjobb lehetőség az edzőtermi edzés, hiszen független az évszakoktól és az időjárástól, ráadásul a legjobb boldogsághormon-termelő lehetőség, sok esetben pedig a gyógyulásban, felépülésben is segíthet” – vallja Béla.

Kathi Béla

Kathi Béla

„Egy ideig annyira szégyelltem a csontsovány testemet, hogy dupla nadrágban és pólóban jártam le a terembe”

Zsuzsa mindig is egészségtudatos, aktív életet élt, úgy véli, ennyi idősen különösen fontos, hogy az ember sportoljon valamit, hiszen karban kell tartanunk testünket, izmainkat.

Zsuzsa betegsége óta sokat tett gyógyulásáért

Zsuzsa betegsége óta sokat tett gyógyulásáért

A betegségéből felépülve ma már naponta 10-14 kilométert gyalogol, és rendszeresen jár az edzőterembe.

Ugyan még nem nyerte vissza eredeti testsúlyát, és izmai sem a régiek, de szépen halad a munkával. Ahogy fogalmaz, angyali jelként fogta fel, mikor aznap a parkban ülve meglátta a lehetőséget maga előtt.

„Egy ideig annyira szégyelltem a csontsovány testemet, hogy dupla nadrágban és pólóban jártam le a terembe. Sokáig egyedül, fülhallgatóval a fülemben edzettem, mégis mindenki nagyon kedves volt hozzám. Jó érzés volt látni, hogy mások is ott dolgoznak mellettem, ez nekem is erőt adott. Megelégedettséggel töltött el, hogy minden nap emeltem a saját szintemet, hogy mennyit bírok. Nekem óriási szerencsém volt, hogy a barátaim mellettem álltak, de lényegében én is évek óta egyedül élek. Ilyenkor is azt tudom mondani, hogy az embernek ki kell tartania saját magáért, hiszen 

csak akkor tudunk jót adni másoknak, ha mi magunk jól vagyunk.

A súlyzós edzés kiutat mutathat egy egészségügyi krízisben

A Scitec Nutrition májusi óriásplakát-kampányában olyan hétköznapi hősöket mutat be, akik átlagon felüli akaraterőről és kitartásról tettek tanúbizonyságot, amikor egy nagyon mély élethelyzetből sikerült (többek között) a súlyzós edzés segítségével felállniuk. Az ő történetük is jól mutatja azt, hogy az edzőtermi edzés már nem csak a profi sportolóké. Komoly fizikai kapaszkodót adhat egy egészségügyi mélypont után, és megfelelő támaszt nyújthat a betegségből történő mentális felépülésben is. A sportban elsajátított elhivatottság, céltudatosság az élet minden területén kamatoztatható, így végül a változás nemcsak a sportra, hanem az egész életünkre, és ezen keresztül mások életébe is begyűrűzik. A Scitec Nutrition felelős márkaként nemcsak rendszeresen adományoz és társadalmi párbeszédet kezdeményez, de évtizedek óta a súlyzós edzés, mint sportág elkötelezett támogatójaként azt is fontosnak tartja, hogy pozitív példákat mutasson be és ezzel másoknak is üzenjen, így sarkallva őket a testmozgásra.

Mindenki motiváló példa lehet mások számára

A testépítő szakember szerint sokan, akik még nem jártak edzőteremben, másképp tekintenek erre az edzésformára, mint ami az valójában. Páran talán azt gondolhatják, hogy a termekbe csak izmos emberek és profi sportolók járnak, ez azonban sokat változott az évtizedek során.

„A komoly, professzionális sportolók mára már mindössze fél-egy százalékát teszik ki az edzőterembe járóknak. Megváltozott az edzőtermi kultúra is, szerencsére egyre többen észrevették az ilyen mozgásforma előnyös hatásait. Sokan attól is félnek, hogy ki fogják őket nézni, pedig minden új, edzeni vágyó emberre pozitívan tekintenek a többiek, hiszen mindenki motiváló példa lehet mások számára” – magyarázza Béla, aki azt is hangsúlyozza: aki nem sportol, el sem tudja képzelni, mit jelenthet a rendszeres testmozgás egy ember életében.

Zsuzsa és Béla

Zsuzsa és Béla

„Jobb bármilyen antidepresszánsnál vagy kedélyjavító szernél. Az edzés már 10-15 perc után is olyan hormonális változásokat indít el az ember szervezetében, ami akár órákon keresztül is kitart. A rendszeres testmozgással járó hosszú távú fizikai-mentális változás, állapotjavulás pedig az egész életünkre kihat. Hatalmas mértékű pozitív hozzáállást alakít ki az emberben, összeszedettséget, boldogságot, pozitív gondolatokat eredményez, ami teljesen megváltoztatja az ember életét.”

Forduljunk bizalommal a szakavatott személyi edzőkhöz

Amennyiben orvosilag engedélyezett a súlyzós edzés, bátran látogassunk el az egyik edzőterembe, és kérjünk szakszerű segítséget, tanácsot az ott dolgozó személyi edzőktől. Függetlenül attól, hogy egészségi állapotunkon akarunk javítani, vagy akár egy súlyos trauma után szeretnénk rehabilitálni szervezetünket, a minőségi edzőtermekben dolgozó személyi edzők azért vannak ott, hogy segítsenek az egészséges életmód elérésében vagy egy fizikai sérülésből való felépülésben.

Szponzorált tartalom

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top