Mivel „a kormány leszorította az inflációt”, július elsejétől megszűnik az élelmiszerboltok kötelező akciózása – írja a Nemzetgazdasági Minisztérium keddi közleménye. A választások után egy hónappal eltörölni tervezett kötelező akciózás intézkedését a kormány a háborús hatások, az inflációs sokk leküzdése, nemkülönben a családok és a nyugdíjasok védelme érdekében vezette be, tavaly június elsejétől. A közlemény szerint az akció „elérte a kívánt hatást”, ezért nincs már szükség rá.
Tavaly augusztusban másfélszeresére növelték
a kötelező akciózás mértékét az 1 milliárd forint fölötti árbevétellel rendelkező kereskedők esetében, emellett jelentősen kibővítették az érintett termékkört is. 20 termékcsoport esetén – az akció előtti 30 napban alkalmazott legalacsonyabb árhoz képest – 10 százalékról legalább 15 százalékra kellett növelni az árengedményt. A korábbi 8 „árstopos” termékfajtából hetente legalább kettőt, legalább 25 százalékkal
olcsóbban kellett árulni az üzleteknek, mint a beszerzési ár.
Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára a keddi bejelentésre reagálva üdvözölte a kötelező akciózás kivezetését. Szerinte a kötelező akciózás megszüntetésével a kereskedők mellett a fogyasztók is jobban járnak, mivel az a kereskedőket a fogyasztói elvárásokhoz jobban igazodó választék kialakítására ösztönzi – írja a Blikk.
A szakmai szövetség vezetője szerint az intézkedés kivezetése önmagában nem hozza az élelmiszerárak emelkedését.