Fontos fordulópont lehet egy ilyen elismerés
A díjat 2023-ban, hagyományteremtő jelleggel alapította a Waberer’s Csoport és a Navigátorvilág szakmai médium. A díj célja, hogy felhívják a figyelmet a nemek közötti egyenlőség fontosságára a logisztikai szektorban, és új lehetőségeket nyissanak a tehetséges női vezetők előtt. A díjra a kimagasló képességekkel, sikeres karrierúttal rendelkező logisztikai szakembereket lehet jelölni, akik hatással vannak a helyi vagy a tágabban vett környezetükre is. Ennek fontos kritériuma a vállalkozás hazai vagy akár nemzetközi szinten mérhető eredményessége, a piaci jelenlét, a piac részére vagy egészére gyakorolt hatás.
Az elismerést 2023-ban Szécsi Gabriella, a BI-KA Logisztika Kft. ügyvezetője nyerte el, a különdíjat pedig Unger Tímea, a Continental Magyarország logisztikai vezetője vehette át.
Miért számít?
A kutatások azt mutatják, hogy a logisztika területén a nők összképviselete még mindig csak 39-41 százalék között mozgott, a vezetői szerepek esetében pedig még rosszabbak az eredmények: a vezetők mindössze 15 százaléka nő az iparágban. (Forrás: Gartner Inc. külföldi felmérése
A nemi egyensúlyra törekvés nem csak egy hangzatos látványintézkedés
A logisztika az egyik olyan iparág, ahol még mindig jelentősen elmarad a nők aránya a férfiakétól, így az ezen a területen elért nemi egyensúly különösen inspiráló lehet más férfiak által dominált iparágak számára, és ösztönözheti a társadalmi változásokat.
A nemek közti egyensúly azonban nem csupán egy társadalmi cél, hanem jócskán együtt jár gyakorlati előnyökkel is a vállalatok számára, legyen szó hatékonyságról, innovációról vagy a munkahelyi környezet minőségének javításáról.
- A sokszínűség növeli az innovációt és a hatékonyságot: a nők és férfiak eltérő tapasztalataikkal, perspektíváikkal és problémamegoldó megközelítéseikkel hozzájárulhatnak egy vállalat innovációs képességéhez. A különböző nézőpontok sokszínűsége lehetővé teszi a kreatív megoldások kidolgozását, ami különösen fontos egy olyan komplex iparágban, mint a logisztika.
- Javítja a munkahelyi kultúrát és a csapatdinamikát: a kiegyensúlyozott nemi arány általában kiegyensúlyozottabb munkahelyi kultúrát eredményez, ami csökkentheti a versengést és növelheti az együttműködést. Az inkluzív környezet pozitív hatással lehet a dolgozók elégedettségére, ezáltal növelve a munkahelyi morált és a termelékenységet.
- Szélesebb tehetségbázist lehet kihasználni: a nemi egyenlőségre való törekvés azt is jelenti, hogy a vállalat nem korlátozza magát egy szűkebb munkaerőpiacra. Ha több nő kerül bevonásra a logisztikai ágazatba, a vállalatok hozzáférnek a tehetségek szélesebb köréhez, amely hozzájárulhat a munkaerőhiány megoldásához.
- Egyenlő esélyeket biztosít: a nemek közti egyensúly támogatása elősegíti az egyenlő esélyek megvalósulását a munkaerőpiacon. Ez lehetőséget ad arra, hogy a nők ugyanolyan karrierlehetőségekhez és fizetéshez jussanak, mint férfi társaik, és megszünteti a nemek közti bérszakadékot.
- Erősíti a vállalati imázst és társadalmi felelősségvállalást: azok a vállalatok, amelyek tudatosan törekszenek a nemek közti egyensúlyra, pozitívabb imázst építhetnek ki, ami vonzóbbá teheti őket az ügyfelek, befektetők és a potenciális munkavállalók számára. A társadalom is egyre nagyobb figyelmet fordít a nemek közötti egyenlőségre, így a vállalatok, amelyek erre odafigyelnek, jobb helyzetben lehetnek.
- Jobban megérthetők a piaci igények: mivel a logisztika globális és különböző piacokat szolgál ki, a nemek közötti egyensúly segíthet abban, hogy a vállalatok jobban megértsék és kielégítsék az ügyfelek különböző igényeit, hiszen a nők és férfiak másként közelíthetnek meg vásárlói szokásokat, igényeket és piaci trendeket
- Pozitív példa lehet más iparágak számára: a logisztika területére jellemző alacsonyabb női dolgozói arány más iparágakban is fellelhető probléma, így az itt megvalósuló esetleges nemi egyensúly különösen ösztönző hatással lehet más, férfiak által uralt szektorokra.
Indul az idei megmérettetés ‒ különdíjjal jutalmazzák a fiatalokat
Az idei díjra ezúttal is ajánlás útján lehet pályázni, ezeket 2024. október 31-ig lehet eljuttatni a szervezőkhöz. Az ajánlásnak tartalmaznia kell a jelölt szakmai pályafutását, elismeréseit, illetve azt, hogy milyen tulajdonságok vagy eredmények teszik kiemelkedővé a szakembert a logisztika világában. Újdonságnak számít a versenyben, hogy idén díjazzák az Év Fiatal Női Logisztikusát is. A jelöltekből a szakmai zsűri állít össze egy listát.
A zsűriben Barna Zsolt, a Waberer’s elnök-vezérigazgatója és a Magyar Közúti Fuvarozók Egylete (MKFE) elnöke, a tavalyi nyertes Szécsi Gabriella, a BI-KA Logisztika Kft. ügyvezetője, dr. Lányi Márton, a Kühne + Nagel Kft. ügyvezető igazgatója és a Magyar Szállítmányozók Szövetség (MSZSZ) elnöke, Fülöp Zsolt, a Trans-Sped alapítója és a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) elnöke, valamint Bándy Zsolt, a Navigátorvilág kiadóvezetője vesz rész.
Az Év Női Logisztikusa pályázatot pdf vagy word formátumban kérjük elküldeni egy jó minőségű, nagy felbontású fénykép kíséretében a marketing@waberers.com vagy a bandy@kozlekedesvilag.hu e-mail címre.
Wégner Mónika, Gépjárművezető szakoktató
„Zömében kamion sofőröket képzek, ennek ellenére egyáltalán nem érzem, hogy egy „férfias” szakma lenne, minden tekintetben egyenrangúként kezelnek. Sőt, amikor oktatóként végzem a munkám, gyakran kapok visszajelzéseket a tanulóktól, akik elismerésüket fejezik ki amiatt, hogy nőként sikeresen megállom a helyem ebben a szerepben. A logisztikai pálya választása rendkívül jó lehetőség egy fiatal számára, hiszen egy dinamikusan fejlődő terület, ahogy a világ egyre inkább fejlődik, a logisztika szerepe tovább növekszik, így hosszú távon biztos megélhetést és izgalmas karrierutat kínál.”
Hunkó Zsófia, Cross-dock raktárvezető-helyettes
„A miénkhez hasonló raktárakban nagyon sok fizikai és gépi árumozgatás történik. Ez kifejezetten férfias területnek számít. Ennek ellenére könnyen megállom a helyem, amit a közvetlen vezetőmnek köszönhetek. Nagyon sok energiát fordít arra, hogy folyamatosan képezzen és átadja mindazt a tudást és vezetői szemléletet, amely őt is sikeressé és hatékonnyá tette. Ez hihetetlenül motiválttá és alázatossá formálta a személyiségemet. Szerintem a logisztika annyira sokszínű és olyan sokféle területet érint, hogy itt szinte bárki talál magának olyan munkakört, amiben ki tud teljesedni és van előremeneteli lehetőség. Főleg egy akkora cégnél, mint a miénk!”
Kovács Nóra, Logisztikai mérnök – Üzemmérnökség
„Már az egyetemi éveim alatt is a logisztikában dolgoztam gyakornokként, a képzés befejeztével kaptam teljes állást. Azontúl, hogy változatos és kreatív, rálátást ad a logisztika számos területére. A Waberer’s Csoportnál egy támogató és elfogadó közösségbe csöppentem, így a mindennapokban egyáltalán nem érzem, hogy ez egy férfias szakma. Logisztikán keresztül „kinyílik a világ”. A mai trendekhez igazodva a választott szakterületen belül is számos fejlődési lehetőség van – szimulációk, raktári automatizációk, adatfeldolgozó és elemzőprogramok használata, projektmenedzsment – ezzel pedig egy manapság nagyon keresett, piacképes tudásra teszünk szert.”