nlc.hu
Életmód
Öngyilkossága után magatehetetlenül kell élnie az elítélt pécsi állatorvosnak

Öngyilkos lett, mert elítélték, élete végéig magatehetetlenül fog élni a pécsi állatorvos

A per során elítélt két állatorvos végig ártatlanságát hangoztatta, egyikük öngyilkos lett az első fokú ítélet után.

Egy 63 esztendős, pécsi állatorvos három és fél év letöltendő szabadságvesztést, vele egykorú, szigetvári kollégája 2 év börtönt kapott februárban a Pécsi Törvényszéken, hivatali vesztegetés elfogadásáért – írja a Népszava. Az elítéltek ártatlannak vallották magukat, ezért fellebbeztek. A pécsi állatorvos az elsőfokú ítélet után gyógyszereket vett be. Bár az öngyilkos életét sikerült megmenteni, tudatát teljes hátralevő életére elvesztette. Az ellene folyó

másodfokú eljárást felfüggesztették.

A szigetvári állatorvos első fokon hozott ítéletét a Pécsi Ítélőtábla októberben helybenhagyta, neki börtönbe kell mennie. A két orvost 2020 első felében megfigyelték, telefonjukat lehallgatták, munkahelyüket is bekamerázták. A nyomozók szerint mindkettőjüket megvesztegették az állatkereskedők azért, hogy külföldre értékesített kiskutyáikat az orvosok idősebbnek tüntessék fel, a kutyák valós kora felett. 2020 nyarán meggyanúsították a két állatorvost, valamint több kereskedőt – mindegyikük ártatlannak vallotta magát.

A kamerák felvételein látható volt,

hogy a pécsi állatorvos többször is pénzt kapott a kereskedőktől.

Ő azt mondta, hogy szabályos vizsgálat után a pénzt azért kapta, mert korábban szolgáltató orvosként is ő látta el a kiszállítandó ebeket, beoltotta az állatokat, chipet tett rájuk. A számlát pedig a kereskedő utólag fizette ki.

A bíróság szerint a kamera előtt leszámlázott pénzekkel – összesen 287 ezer forinttal – megvesztegették a pécsi orvost. A szigetvári orvos hivatalában felszerelt kamerák felvették, hogy két alkalommal, egy-két kiló vaddisznóhúst, egyszer meg egy vadhús-szalámit kapott az egyik ügyfelétől, aki kutyákat szállított Olaszországba. A kereskedő egy másik állatorvosnak többször beszélt arról lehallgatott telefonján, hogy pénzt és szeszesitalt adott a szigetvári orvosnak, hogy ne akadékoskodjon vele.

Öngyilkos lett, mert elítélték, élete végéig magatehetetlenül fog élni a pécsi állatorvos

A bíróság ezt az állítást is igaznak látta,

az orvos az ítélet szerint fél év alatt összesen 18 ezer forint értékű étellel és itallal lett megvesztegetve. Ezért a bűncselekményért 5-15 év adható, az orvos büntetlen előélete és nagymértékű egészségromlása miatt kapott „csupán” két évet. Az állatorvos szerint az ajándékok átvételével csak a munkahelyén elvárt szabályokat sértette meg, amiért a hivatalon belül járt volna elmarasztalás, nem a bíróságon.

Szerinte a kereskedő és közte folyó, kamerára vett párbeszéd nem bizonyítja, hogy vesztegetés történt volna. A vesztegetést a bíróság számára főleg azok a beszélgetések bizonyították, amiben a kereskedő azt mondta az állatait ellátó orvosnak, hogy italt és pénzt adott a hatósági állatorvosnak – aki szerint ez nem igaz. A bíróság a közvetett bizonyítékok láncolata alapján látta igazolva a vádbeli bűncselekményt.

Az állatorvost maximum 16 ezer forintnyi értékkel vesztegették meg,

miközben ez idő alatt ennek több százszorosát kereste meg a munkahelyén. Ám mivel a vesztegetés összegének nincs alsó határa, a bíróság ezzel az érvvel nem foglalkozott. A két állatorvos a per során akkor került kilátástalan helyzetbe, amikor

a kereskedők, akik a nyomozás ideje alatt végig tagadták a terhükre rótt bűncselekményeket, az előkészítő tárgyaláson vallomás tétele nélkül elismerték a vesztegetést, megúszva az eljárást az ügyészség által ajánlott felfüggesztett szabadságvesztéssel.

A perből így kilépő kereskedők utóbb, tanúként nem voltak hajlandók vallomást tenni a két állatorvos perében. Így utóbbiak hiába kértek szembesítést a kereskedőkkel, nem tudták őket megkérdezni arról, miért vonták vissza tagadó vallomásukat. Mivel a bíróság az előkészítő tárgyaláson elítélte a kereskedőket, nem menthette fel a két orvost, mert ha van vesztegető – és a részítélet szerint már volt –, akkor

kell legyen olyan is, akit megvesztegettek.

Az egyik állatorvos ügyvédje szerint a bíróságnak nem lett volna szabad befogadna a beismerő vallomást, ha azzal szemben ésszerű kétely merül fel. A kereskedők pedig végig tagadták a bűncselekményt, azután meg egyetlen szóval beismerték. A vádhatóság és a bíróság inkább az állatorvosokra koncentrált, hogy elrettentsék a hatóságok közszolgáit a korrupciós bűncselekményektől. A pécsi állatorvos örökre elvesztette tudatát, a szigetvárit pedig leszázalékolták, rokkantnyugdíjas lett, szakmájához nem térhet vissza, felesége is beteg lett. Utóbbi a Kúriához fordul felülvizsgálati kérelemért, és kegyelmet akar kérni az államfőtől.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top