Sokkal károsabb az egészségedre az ülőmunka, mint eddig gondoltad – még akkor is, ha mozogsz

S. Z. | 2024. November 06.
A túl sok ülés idő előtti öregedést okozhat, és a testmozgás sem képes ezt minden esetben ellensúlyozni. Ráadásul a fiatalok sem kerülhetik el a káros hatásokat.

Abban a korban, amikor az életünk összefonódott a képernyők és a digitális eszközökkel, az is szinte természetessé vált, hogy egyre több időt ülünk. A milleniumi generáció, vagyis az 1980 és 1995 között születettek hetente 60 órát töltenek ülve – ez két és fél nap minden egyes héten.

A harmincasokat is érinti

Jól tudjuk, hogy az ülő életmód súlyos következményekkel járhat az egészségünkre nézve: elhízáshoz, az izmok gyengüléséhez, gerincproblémákhoz, cukorbetegséghez, rossz vérkeringéshez vezethet, valamint növeli a szívbetegségek és a korai öregedés kockázatát. A fiatal felnőttek azonban hajlamosak azt gondolni, hogy amíg nem lesznek 50-60 évesek, addig nem kell az öregedés és az ülő életmód káros hatásaival foglalkozniuk.

Most viszont megjelent egy olyan kutatás, amely új megvilágításba helyezi ezt a vélekedést, és rámutat arra, hogy igenis számít, mit teszünk ebben a fiatalabb életszakaszban. Egyúttal lerombolja azt a mítoszt is, hogy napi 20 perc mérsékelt testmozgás képes ellensúlyozni az egész napos ülés negatív következményeit.

Egy fiatal nő a számítógépen dolgozik az irodában

Fotó: Pexels

A Kalifornia Egyetem Riverside (UC Riverside) vizsgálatában több mint ezer, 28 és 49 év közötti coloradói lakos vett részt, az átlagéletkoruk 33 év volt. Érdekesség, hogy 730 iker is szerepelt a kutatásban, ami pontosabb összehasonlításra adott lehetőséget. A résztvevők átlagosan majdnem napi kilenc órát ültek – egyesek akár 16 órát is –, ami pedig a testmozgást illeti, heti 80 és 160 perc között végeztek mérsékelt fizikai aktivitást, intenzív testmozgásra pedig kevesebb mint 135 perc jutott hetente.

A kutatók két kulcsfontosságú indikátor segítségével mérték fel a közreműködők szívének egészségét:

Nehéz ellensúlyozni a sok ülés káros hatásait

A kutatás eredménye szerint ahogy nő az üléssel töltött idő, úgy gyorsul a szív öregedése is. Ez talán nem annyira meglepő, de

a hosszan tartó ülés szívre gyakorolt káros hatása még akkor sem változott, ha az érintettek teljesítették a napi minimális aktivitásra vonatkozó ajánlást, vagyis naponta 20 perc mérsékelt testmozgást végeztek.

„Egy tempós séta munka után nem biztos, hogy elég ahhoz, hogy hatástalanítsa az ülés egészségügyi veszélyeit” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Chandra Reynolds.

Szerencsére a legalább napi 30 perces erőteljes edzés – például a futás vagy a kerékpározás – már képes volt ellensúlyozni az ülés negatív egészségügyi következményeit. Az aktívak koleszterin- és BMI-eredményei megfeleltek 5-10 évvel fiatalabb, ülőmunkát végző, nem sportolók egészségi mutatóinak. De még ennyi testmozgás sem csökkentette nullára a hosszan tartó ülés ártalmait.

 

A kutatók arra jutottak, hogy a koleszterinszint szempontjából jobb választás, ha az üléssel töltött időt mozgással csökkentjük, mintha egyszerűen csak mozognánk egy hosszú, székben töltött nap után.

Ráadásul ha hosszú órákat kényszerülsz ülni, az a mentális egészségedre is negatív hatással van. Kutatások összefüggést mutatnak a hosszú ülőmunka és a szorongás, a depresszió és a csökkent kognitív funkciók között. Ezzel szemben azok az emberek, akik több fizikai aktivitást építenek be a napjukba, nagyobb arányban érzik boldognak magukat, ezért nagyon fontos egyensúlyt teremteni a munka és a testmozgás között.

Mit tehetsz, ha ülőmunkát végzel?

A Kaliforniai Egyetem San Diego egy februárban közzétett tanulmánya szerint azoknál az idősebb nőknél, akik naponta több mint 11 órát ültek, 57 százalékkal nagyobb a korai halálozás kockázata, mint azoknál, akik kevesebb mint napi 9,5 órát ültek.

Lássuk, mit tehetsz annak érdekében, hogy mérsékeld az ülés káros hatásait:

(Earth.com, New York Post)

Ez is érdekelhet Megnézem
Exit mobile version