Ahogy közeledik Márton-nap, ismét terítékre kerülnek a libás fogások. A libahús nemcsak ünnepi csemege, hanem az egészségünk szempontjából is hasznos választás. Nézzük meg, miért érdemes idén libát fogyasztani az asztalunkon.
1. Kiváló fehérjeforrás
A libahús gazdag fehérjében, mely nem csupán az izomzat építésében játszik fontos szerepet, hanem az immunrendszer és a sejtek megfelelő működéséhez is hozzájárul. Az esszenciális aminosavak, mint a hisztidin és az arginin, hozzájárulnak a szervezetben lévő gyulladások csökkentéséhez, és segítenek a sejtek regenerálódásában.
2. Csökkenti a rossz koleszterint
Bár a liba bőrének meglehetősen magas a zsírtartalma, alatta valójában meglepően sovány hús rejtőzik. A libahúsban található zsírok nagy része telítetlen zsírsavakból áll, amelyek segítenek csökkenteni a „rossz” LDL-koleszterinszintet, így védik a szív- és érrendszert. Ezek a zsírsavak antioxidáns hatásúak, és hozzájárulhatnak a trombózis megelőzéséhez, valamint a vérkeringés javításához is.
3. Gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban
A libahús kiemelkedően sok vasat tartalmaz, ahogyan réz és foszfor is bőven található benne, mindez pedig rendkívül hasznos a vérképzés és az megfelelő anyagcsere szempontjából. Ezenkívül jelentős mennyiségben tartalmaz B-vitaminokat (főként B1, B2, B3 és B12), amelyek támogatják az idegrendszer működését, hozzájárulnak a koncentráció javításához és csökkentik a fáradékonyságot.
4. Erősíti az immunrendszert
A libahúsban található aminosavak, például a glicin és a glutaminsav, hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez, mivel támogatják az antioxidáns hatású vegyületek termelését, amelyek megvédik a sejteket a káros szabadgyököktől. Ez különösen hasznos lehet a téli időszakban, amikor az immunrendszer extra támogatást igényel
5. Védi a bőr és a kötőszövetek egészségét
A glicin különösen fontos az egészséges kötőszövetek és bőr fenntartásában, mivel részt vesz a kollagéntermelésben. Ennek köszönhetően hozzájárulhat a bőr rugalmasságának megőrzéséhez, és csökkentheti az öregedés látható jeleit.
Így készítsd el finoman és egészségesen!
A liba bőrének zsírtartalma ugyan magas, mégsem feltétlenül szükséges eltávolítanod az elkészítés során. Legalábbis a sütés vége előtt semmiképp! A bőr alatt található zsírréteg ugyanis a hő hatására fokozatosan kiolvad, átjárja a húst, mélyebb ízt és omlósabb textúrát adva neki. Ha pedig egészségesebb ételt szeretnél, de nem szívesen mondanál le a ropogósra sült bőr megkóstolásáról sem, akkor távolítsd el az elkészült húsról a bőrt, majd a bőr felét törd apróra és morzsáival hintsd meg a húst. Így a finom ízeket is élvezheted, mégis csökkented az elfogyasztott bőr mennyiségét.
via: FoodieLeaks, FoodFact