nlc.hu
Életmód
Ne ess kétségbe a 2-es típusú cukorbetegségtől!

A 2-es típusú cukorbetegség komplex kezelést igényel

Világszerte 422 millió ember küzd cukorbetegséggel, és az elmúlt 30 évben drasztikusan nőtt a 2-es típusú cukorbetegek száma. Az állapot javításában óriási szerepe van az életmódváltásnak és gyógyszeres kezelésnek egyaránt.

A krónikus betegségben az egyik legnehezebb azt elfogadni, hogy életünk végéig elkísér, és nincs kivétel, mindig szem előtt kell tartani a mindennapok során. Ilyen krónikus betegség a cukorbetegség is, ami alól nem kapunk felmentést még karácsonykor sem, nem lehet azt mondani, hogy most három napig ehetünk cukros, fehér lisztes bejglit, és majd utána visszatérünk a cukormentes életmódhoz. Az ünnepek alatt is ugyanúgy kell figyelni arra, hogy mit, mikor, mivel eszünk, mennyit mozgunk, és hogyan kezeljük a stresszt, ha a cukorbetegség valamely típusával kell küzdenünk.

Holisztikus kezelés

A cukorbetegség két fő típusa ismert: az 1-es típusú, ami az inzulinfüggő diabétesz, és a 2-es típusú, amelynek a hátterében a sejtek inzulinrezisztenciája áll, és komplex, holisztikus megközelítést igényel a kezelése. A statisztikák szerint Magyarországon a 19-70 év közötti korosztályban 8 százalék felett van a cukorbetegség előfordulási aránya és körülbelül ugyanilyen mértékű a cukorbetegséget megelőző állapotban lévő személyek előfordulása a népességben. A felnőtt lakosság mintegy 15 százalékának van valamilyen cukoranyagcsere zavara.

A 2-es típusú cukorbetegségnek olyan kardiovaszkuláris szövődményei lehetnek, amelyek akár infarktushoz, sztrókhoz vagy amputációhoz is vezethetnek. Ha megkapod a diagnózist, akkor az orvossal szorosan együttműködve azonban remek esélyeid vannak, hogy a megfelelő életmóddal és ha szükséges, gyógyszeres kezeléssel teljes életet élj a 2-es típusú cukorbetegséggel is.

Az együttműködés elengedhetetlen a szakemberekkel, mivel teljesen egyéni, hogy kinél miért alakul ki a cukorbetegség ezen típusa, a legjobb a szakértőkre bízni, hogy megtalálják az okokat, és teljes körű kezelést alkalmazzanak kifejezetten rád szabva.

A legfontosabb cél a 2-es típusú cukorbetegség diagnózisa után, hogy megelőzzük a súlyos szövődmények kialakulását, amelyhez nem a tiltáson és megvonáson vezet az út, hanem a szakszerű életmódváltáson és holisztikus kezelésen. Az orvossal szorosan együttműködve, a mindennapi életben négy fő változtatásra összpontosítva szokták kezelni a 2–es típusú cukorbetegséget.

1. Egészséges étrend

Az egészséges táplálkozás elsődleges a kezelés során, mert amit eszel, az befolyásolja a vércukorszintet. Nincsenek tiltott ételek, nem a kínzás az orvos célja sem, hanem az, hogy olyan ételeket és annyit egyél, amennyire a szervezetednek szüksége van. Fogyassz sok zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát, válassz zsírszegény tejtermékeket és sovány húsokat, illetve korlátozd a magas cukor- és zsírtartalmú ételeket az étrendedben. Ne feledd, hogy a szénhidrátok cukorrá alakulnak, ezért ügyelni kell a szénhidrátbevitelre a hétköznapok során.

Az ünnepek alatt segíthet a helyes táplálkozásban, ha a vendéglátóidat is értesíted arról, hogy milyen alapanyagokból készült ételeket szabad enned. Az is megoldás lehet, ha viszel magadnak cukormentes süteményt, vagy ha mindig van a táskádban teljes kiőrlésű keksz és olajos mag, melyekkel ki tudod húzni a főétkezésig az időt, ha nem jutnál a cukordiétának megfelelő időpontban megfelelő ételhez.

Forrás: Getty Images

Forrás: Getty Images

2. Rendszeres testmozgás

Ha most nem vagy aktív, itt az ideje elkezdeni mozogni. Nem kell feltétlenül edzőterembe járni és súlyokat emelgetni, elég, ha kezdetnek sétálsz, biciklizel, vagy akár az is jó lehet, ha mozgós videojátékot játszol. A célod legyen 30 perc olyan aktivitás, amely a hét legtöbb napján megizzaszt és egy kicsit nehezebben veszed a levegőt tőle. Az aktív életmód segít kordában tartani a cukorbetegséget azzal, hogy csökkenti a vércukorszintet. Emellett csökkenti a szívbetegségek kialakulásának esélyét is, ráadásul segíthet leadni a felesleges kilókat és enyhítheti a stresszt.

Ne feledkezz meg a mozgásról a karácsonyi időszak alatt sem, természetesen nem arról van szó, hogy szenteste fekvőtámaszokat kell nyomni a fa alatt, inkább csak annyit érdemes szem előtt tartani, hogy a 30 perces átmozgatás meglegyen. Lehet ez egy gyors tempójú séta reggel, vagy ha esik a hó, akkor hógolyózás a gyerekekkel – a lényeg, hogy megdolgoztasd egy kicsit a tested.

3. Stresszkezelés

A vércukorszintre nemcsak az ételek és a mozgás, hanem a stressz is nagy hatással van. Ha stresszes vagy, a vércukorszinted megemelkedik. Ha pedig szorongsz, nem biztos, hogy jól kezeled a cukorbetegséget: elfelejtesz mozogni, helyesen étkezni vagy bevenni a gyógyszereidet. Ezért fontos, hogy a stresszel, szorongással, mentális egészségeddel is foglalkozz a kiegyensúlyozott vércukorszint érdekében.

A karácsony és a stressz kéz a kézben jár, ami azóta így van nagyjából, hogy létrejött ez az ünnep. A sok főzés, takarítás, díszítés, vásárlás… úgy érezheted, hogy nincs semmire időd, és minden családtag a te idegeiden ugrál. Nem vagy ezzel egyedül, ám ha cukorbetegség valamelyik típusával küzdesz, akkor a vércukorszint miatt nem engedheted meg magadnak, hogy túl sokat stresszelj az ünnepek miatt, ne felejts el szakítani időt a relaxációra, pihenésre és kikapcsolódásra sem.

4. Figyelj az alkoholfogyasztásra!

Könnyebb a vércukorszintet szabályozni, ha nem fogyasztasz túl sok sört, bort és egyéb szeszes italt. Ha iszol, akkor lehetőleg ne vidd túlzásba – az Amerikai Diabétesz Szövetség ajánlása szerint ez maximum két pohár alkoholt jelent sátoros ünnepeken. Az alkohol túl magas vagy túl alacsony vércukorszintet okozhat, ezért ha iszol, mindig tegyél lépéseket az alacsony vércukorszint elkerülésére. Egyes italok magasabb szénhidráttartalmúak lehetnek, ezért ezt is vedd figyelembe a napi szénhidrátszámolásnál.

Az alkohol általában az ünnepek kísérője, de sajnos ugyanúgy, mint a bejglivel, úgy az alkohollal is szigorúan kell bánnod, ha nem akarsz rosszat a vércukorszintednek. Ha mindenképp szeretnél alkohollal koccintatni, akkor kerüld a cukrozott szirupos koktélokat – a tojáslikőrt is! -, és inkább egy pohár száraz vörösbort válassz. A tanulmányok 2023-as áttekintése szerint a vörösbor akár még jót is tehet mértékkel a cukorbetegek számára, például csökkentheti az oxidatív stresszt, a gyulladást és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

Tudta Ön, hogy a cukorbetegség önmagában is kardiovaszkuláris kockázattal jár?
Jelentősen megnöveli a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásának esélyét, ami olyan súlyos szövődményekhez vezethet, mint például a szívinfarktus, a sztrók és a végtag amputáció.
Megfelelő terápiás választással a szövődmények kialakulása megelőzhető. Konzultáljon diabetológusával!

 

Források: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Szponzorált tartalom

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top