

Puffadás, székrekedés, fáradtság, bőrproblémák – csak néhány azok közül a tünetek közül, amelyek a vastagbél nem megfelelő működésére utalhatnak. A túlzott étkezés, a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása vagy a rostszegény étrend különösen megterhelheti az emésztőrendszert. Ilyenkor érdemes odafigyelni a vastagbél egészségére: fogyasszunk olyan ételeket, amelyek segítenek kitisztítani a vastagbelünket, így javul az általános közérzetünk is!
Ételek, amelyek kitisztítják a vastagbeledet:
- A csicsóka igazi áldás az emésztésnek, a magas rosttartalma ugyanis serkenti a bélműködést. Fogyaszthatjuk főzelékként, salátában vagy köretként.
- Az élőflórás natúr joghurt segít helyreállítani a bélflóra egyensúlyát. valamint csökkenti a puffadást.
- A savanyú káposzta is jótékony hatással van az emésztésre.
- A kefirben található probiotikumok csökkentik az emésztési problémákat.
- A barna rizs – a magas rosttartalmának köszönhetően – szinte átmossa a bélrendszert.
- A karalábé ugyancsak hatékonyabbá teszi az emésztést.
- Az alma rosttartalma segíti a bélmozgást, valamint segít megelőzni a székrekedést.
- A cékla rostjai szintén segítik a bélmozgást és a salakanyagok távozását, akárcsak a citromlé és a brokkoli.
Amúgy arra is ügyelj, hogy ha visszatartod a bélgázt, akár a szájon át is távozhat! A bélgáz az emésztési folyamat természetes velejárója, ám nem mindegy, hol jön ki a szervezetünkből. A gáznak szükséges egy útvonal, ahol el tud menekülni, és ez általában a végbélen keresztül történik.
Egy sebész hívta fel a figyelmet nemrég arra, hogy ha nem szabadulunk meg a felgyülemlett bélgáztól, az végül a szájba kerülhet, azaz a bűzös méreganyagok bejutnak a leheletünkbe. „A szellentés tulajdonképpen gáztermék, és amikor bent tartjuk, a gáz bizonyos százaléka a bélfalakon keresztül távozik, és végül a véráramba kerül, majd a tüdőbe, ahol a salakanyagok kilégzésre kerülnek. Azaz kilélegezzük a szellentést” – magyarázta. Azt a folyamatot, hogy a véráramban felszívódó, majd keringő bélgáz a tüdőbe jut, pulmonális reabszorpciónak nevezik, és enyhe szagot okozhat a leheletben. Mindemellett a beleket is károsíthatja, ha elzárjuk a szellentés útját.
(via)
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock