nlc.hu
Életmód
Pszichére ható módszer használata vita során

Ezzel a kifejezéssel nyernek vitát a legintelligensebb emberek a pszichológus szerint

Minden vita során bevetheted az alábbi jolly joker fordulatot.

Vitatkozni az élet része, gyakran el sem kerülhető a dolog. Ha azonban intelligenciával és empátiával csináljuk, nem konfliktus lesz belőle, hanem építő eszmecsere. Létezik például egy rövid, de hatásos kifejezés, amit a legintelligensebb emberek alkalmaznak vitáik békés és eredményes lezárására.

Az alábbi fordulat például triviálisnak tűnhet,

mégis erőteljes pszichológiai eszköz. A kifejezés vita során való használatának több pozitív hatása is van. Egyrészt megakadályozza, hogy a másik személy védekező pozícióba lépjen, mert nyitottságot és kíváncsiságot mutat a másik nézőpontja iránt, azonnal csökkentve a szembenállás miatt ébredő feszültséget. Az „érdekes, hogy ezt mondod…” teret ad a párbeszédnek, enyhíti a merev álláspontokat, a felek hajlamosabbak lesznek az együttműködésre.

A kifejezés megváltoztatja a beszélgetés dinamikáját,

a konstruktív eszmecsere irányába terelgetve azt. Azzal, hogy érdeklődést mutatunk a másik személy mondandója iránt, kimondatlanul is kölcsönös meghallgatást feltételezünk, csökkentve az agressziót és növelve a közös hang megtalálásának lehetőségét. A kifejezés amiatt hatékony, mert alapvető pszichológiai igényeket ébreszt a partnerben; mindenki szeretné, hogy meghallgassák és megértsék. Miután valaki elismertnek és tiszteletben állónak érzi magát,

kevésbé valószínű, hogy ellenségesen reagálna,

vagy megkeményítené álláspontját. Éppen ellenkezőleg, a nyitottság válaszra és esetleg álláspontja átgondolására késztetheti a beszélgetőpartnert.

Az „érdekes, hogy ezt mondod…” nem sugall egyetértést, de nézeteltérést sem. Semleges kifejezés, ami ítélkezés nélküli párbeszédre hív. Ez a fajta megközelítés csökkenti az érzelmi kitörések kockázatát, nyugodtabb és hatékonyabb kommunikációhoz vezet.

A technika különösen hasznos olyan komolyabb érzelemkitörések kezelése során, mint például a családi vagy munkahelyi viták. Így kollegiális- vagy a vezetéssel fennálló konfliktusok kezelésére is használható. Az “Érdekes, hogy ezt mondod, talán bővebben is kifejthetnénk” – eredményes

megbeszéléssé formálhat egy mégoly heves vitát

is. Családban vagy baráti körben pedig segít megőrizni a békés hangulatot érzelmileg terhelt helyzetekben is. Ha érdeklődést mutatsz mások véleménye iránt, az sok félreértést megelőzhet és kapcsolaterősítő hatása is lehet.

Kép: Pixabay

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top