nlc.hu
Életmód
A legjobb memóriafejlesztő időtöltés 65 év felett – ezért ajánlják a Rubik-kockát a szakértők

Sem a keresztrejtvény, sem a sudoku: ezt az időtöltést javasolják a szakértők a 65 év felettieknek a memória javítására

A keresztrejtvény és a sudoku évtizedek óta az idősebb korosztály kedvelt agytornái – de lehet, hogy van náluk is hatékonyabb? Szakértők szerint egy gyerekkorból ismert, színes logikai játék – a Rubik-kocka – meglepően sokat tehet a memória, a koncentráció és a mentális frissesség megőrzéséért, akár 65 év felett is. Mutatjuk, miért érdemes újra kézbe venni.

Ahogy öregszünk, természetes módon csökkenhet a memóriánk, a koncentrációnk és a gondolkodási sebességünk. Jó hír azonban, hogy ezek a változások nem feltétlenül jelentik azt, hogy ne lehetne tenni ellenük. Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a mentális frissesség megőrzésének egyik legfontosabb kulcsa a rendszeres agytorna. A klasszikus játékok – mint a sudoku vagy a keresztrejtvény – továbbra is szuperek, de van valami, ami még ennél is hatékonyabb lehet: a Rubik-kocka.

Nem csak gyerekeknek való

A Rubik-kockát sokan gyerekjátéknak tartják, vagy épp elképzelhetetlenül nehéz logikai feladványnak, amit csak zsenik tudnak megoldani. A valóság azonban az, hogy ez a kis kocka bárki számára hasznos lehet – kortól és ügyességtől függetlenül. A színes oldalak tekergetése ugyanis egyszerre edzi a memóriát, a kéz-szem koordinációt, a finommotorikát és a térbeli gondolkodást. Ráadásul fejleszti a koncentrációt, a türelmet és a problémamegoldó képességet is.

A legfontosabb, hogy miközben játszunk vele, több agyterületet egyszerre aktiválunk, így az egész agy dolgozik. Nem csoda, hogy a Rubik-kockát egyre több szakértő ajánlja a 65 év feletti korosztálynak is – különösen azoknak, akik szeretnék megőrizni mentális frissességüket a nyugdíjas években.

Rubik kocka

Fotó: Getty Images

Mit mondanak a kutatások?

Egy nemrégiben publikált tanulmány a European Journal of Special Education Research folyóiratban megvizsgálta, milyen hatással van a Rubik-kocka az agyműködésre. Bár a kutatás főként kisiskolás gyerekekre fókuszált, a tudósok szerint az eredmények minden korosztályra érvényesek lehetnek. A tanulmány szerint a játék használata jelentősen javította a gyerekek végrehajtó funkcióit – vagyis azt a képességet, hogy egyszerre több mentális műveletet is végrehajtsanak, figyeljenek, emlékezzenek és döntéseket hozzanak – írja a Money.it.

Ugyanez a hatás idősebb korban is rendkívül hasznos, hiszen az öregedéssel éppen ezek a funkciók gyengülhetnek. A Rubik-kocka használata segít edzésben tartani az agyat, fokozza a memóriát – különösen a rövid távú memóriát, hiszen játék közben emlékezni kell az előző lépésekre.

Emellett javítja a hosszú távú memóriát is, mivel a játékos idővel különböző stratégiákat és megoldási mintákat tanul meg, amelyeket újra és újra elő tud hívni.

És a sudoku vagy a keresztrejtvény?

A sudoku és a keresztrejtvény természetesen továbbra is nagyon jó választás, ha agytornáról van szó. Egy 2019-es kutatás például kimutatta, hogy a rendszeresen sudokuzó felnőttek – 50 és 93 év között – jelentősen jobb memóriával, kreativitással, problémamegoldó képességgel és koncentrációval rendelkeznek, ráadásul alacsonyabb volt a stressz-szintjük is.

Egy másik, 2011-es vizsgálat a Journal of the International Neuropsychological Society-ban arról számolt be, hogy a keresztrejtvényt fejtők memóriája még azokban az esetekben is lassabban hanyatlott, ahol már kialakult valamilyen szintű kognitív romlás. Sőt, az MRI-vizsgálatok azt mutatták, hogy ezek a játékok valóban mérhető változást idéznek elő az agyban.

A kulcs: rendszeresség és nyitottság

Akár sudokut, akár Rubik-kockát választunk, a lényeg, hogy rendszeresen tornáztassuk az agyunkat. Fontos, hogy ne ijedjünk meg akkor sem, ha valami elsőre nehéznek tűnik – a mentális kihívás épp ezáltal válik értékessé. A Rubik-kocka kirakása nem verseny, hanem egyfajta személyes tréning, ahol minden egyes próbálkozással fejlődünk – még akkor is, ha a kocka végül nem áll össze.

Ha tehát szeretnéd egy kicsit felrázni a szellemi edzéstervedet, és új impulzusokat keresel, próbálj ki valami mást: porold le a régi Rubik-kockádat, vagy szerezz be egy újat. Napi néhány perc játék is elég lehet ahhoz, hogy érezhetően javuljon a koncentrációd, az emlékezőtehetséged és az általános mentális frissességed – bármennyi idős is vagy.

Címlapkép: Getty Images

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top