
Sokan szokásból vagy kényelmi okból éjszakára is bedugva hagyják a telefontöltőt, akkor is, ha már nincs is rácsatlakoztatva a telefon. Csakhogy a töltő – az okoseszközökre vonatkozó mesterséges intelligencia elemzések szerint – akkor is áramot fogyaszt, ha éppen nem használjuk.
Ez az ún. készenléti fogyasztás, ami során az eszköz a hálózatra csatlakozva továbbra is kis mennyiségű áramot von el, anélkül, hogy ténylegesen működne.
Bár egy-egy töltő esetében a fogyasztás mértéke csekélynek tűnhet, éves szinten mégis számottevő különbséget jelenthet: akár 5–10 kWh pluszenergia is elfogyhat, ha a készülék állandóan be van dugva.
Ez nemcsak a villanyszámlánkon látszik meg, de feleslegesen terheli a környezetet is – arról nem beszélve, hogy a töltő élettartama is csökkenhet a folyamatos használat miatt, hiszen a minimális melegedés is károsíthatja az alkatrészeket hosszú távon.
Becslések szerint az otthoni energiafogyasztás akár 10 százaléka is származhat olyan készülékekből, amelyek használaton kívül is áramot vesznek fel. Ezért már egy egyszerű szokás – mint például a töltő kihúzása lefekvés előtt – is érezhető eredményt hozhat.
A tudatos energiahasználat nemcsak a pénztárcánkat kíméli, hanem hozzájárul bolygónk védelméhez is. A fenntartható jövő nem a nagy lépésekben, hanem a sok apró, felelős döntésben kezdődik – például abban, hogy kihúzunk egy kis töltőt a konnektorból.
(via)