Mi a közös a növényi italokban?
- nincs laktóz,
- tejfehérjétől mentesek,
- koleszterin- és telített zsírtartalmuk alacsony,
- sok bennük a B-vitamin, a kálium, kevés a nátrium,
- sok esetben gluténmentesek (a csomagoláson fel van tüntetve),
- tartalmazhatnak hozzáadott kalciumot, D-vitamint, hozzáadott vitaminokat és ásványi anyagokat is.
Szójaital
A szójában található telítetlen zsírsavak meggátolják a zsírok felszívódását, így kiváló alapanyag a diétás étrendhez. A szójaitalt a konyhában éppúgy lehet használni, mint a tehéntejet, sütéshez, főzéshez, bármilyen tejes ételhez. Számos édesített, ízesített szójaital fajta kapható a boltokban, amelyet gyakran dúsítanak kalciummal, de a sütéshez, főzéshez leginkább a sima szója növényi italt érdemes használni.
Kókuszital
A kókuszital igazi jolly joker a konyhában: krémlevesek, desszertek elkészítéséhez remek hozzávaló, mert az ételeket krémessé, lággyá teszi, ráadásul a kókusz jellegzetes aromája sem vész el. Emellett finom kókuszos ízű kakaó, kávé is készíthető belőle. Zsírosabb változata a tejszín helyettesítésére is kiváló.
A kókuszital az egyik legrégebben használt növényi „tejpótlék”, hiszen a vietnámi, maláj, thai és indiai konyhaművészet egyik legfontosabb alapanyaga. Az indiaiak egyik legismertebb étele, a curry például elképzelhetetlen nélküle.
Rizsital
A rizsital nagy népszerűségnek örvend a világ összes táján, rengeteg nemzet konyhaművészetében megtalálható, például a japánok a szusi, az olaszok a rizottó, a spanyolok pedig előszeretettel használják a paella elkészítéséhez. Népszerűsége pedig abban rejlik, hogy könnyű, édes, glutén-, laktóz-, és tejfehérjementes növényi ital. Ráadásul diétázók is fogyaszthatják, mivel kevesebb benne a kalória, mint a szója- vagy a mandulaitalban. Kiváló alapanyag kásák, pudingok elkészítéséhez is.