Talán nem is gondolnánk, de a visszérproblémák hazánk lakosságának a többségét érintik, egészen pontosan a felnőttek 80%-át. Az arány azonban férfiakat és nőket tekintve nem egyforma, hiszen főleg a gyengébb nem szenved ettől a problémától.
Bajkeverő hormonok
A nőknél több tényező miatt is nagyobb valószínűséggel alakulnak ki visszeres megbetegedések, mint a férfiaknál, közülük a legmeghatározóbbak a női nemi hormonok. Hatásukra az érfalak ellazulnak, és a megváltozott átmérőjű térben a vénabillentyűk már nem zárnak megfelelően. A genetikai befolyásoltság mellett az egész hormonrendszert „felbolygató” időszakok alatt, mint a terhesség vagy a menopauza, fokozottan ügyelni kell a visszérproblémák megelőzésére ill. kezelésére. A hormonális fogamzásgátlók, esetleges hormonpótló kezelések a fent említett okoknál fogva szintén veszélyességi faktornak tekinthetők. A nők genetikailag lazább, gyengébb kötőszövettel és érfallal születnek, ami szintén a visszér kialakulásának kedvez. Ha lúdtalpasság, sérvek, aranyér – tehát halmozott kötőszöveti eltérés van jelen, akkor is előbb-utóbb visszerek megjelenésére lehet számítani.
Jellemző panaszok
· fájdalom
· fáradt lábak, nehézláb-érzés
· éjszakai lábszárgörcs
· viszketés, bizsergés, zsibbadás
· égő érzés
· lábduzzanat, lábfeszülés
Veszélyes foglalkozások
A hosszantartó állás, a folyamatos ülés a lábszár vénáitól fokozott nyomás kifejtését kívánja meg annak érdekében, hogy a vért a szív irányába tudják pumpálni. Ha túlerőltetjük őket, akkor több vér gyülemlik fel bennük, ami az érfalat gyengíti és tágítja, ez pedig könnyen visszérprobléma kialakulásához vezet. Köztudott, hogy a sok állás nem tesz jót a vénás keringésnek, de vannak, akik munkájuk közben nem engedhetik meg maguknak, hogy leüljenek. Ugyanakkor az egész nap ülőmunkát végzők sem járnak jobban, kétszer akkor náluk a visszeres megbetegedés esélye, mint azoknál, akik munka közben néha mozognak is. A tanárok, a fodrászok, a vendéglátósok, a kórházi ápolók, az irodai alkalmazottak, a sofőrök a leginkább veszélyeztetettek.
Mit tegyünk?
· Az első és legfontosabb a mozgás. Munka közben is gyakran mozgassuk meg, masszírozzuk át a lábunkat. Iktassunk be minél gyakrabban pár perces sétákat. De a leghatásosabb a gyakori és rendszeres futás, biciklizés és úszás.
· Magassarkú helyett a hölgyek inkább kisebb sarkú, kényelmes cipőt válasszanak.
· Polcoljuk fel lábunkat amikor csak tehetjük.
· Hagyjuk abba a dohányzást.
· Igyekezzünk megszabadulni a túlsúlyunktól.
· Viseljünk kompressziós harisnyát.
· Térjünk át a mediterrán diétára. A sok zöldség és gyümölcs fogyasztása gondoskodik az érvédő/érerősítő flavonoidok és vitaminok beviteléről, az olívaolaj hasznos omega3 zsírsavakkal látja el a testünket. A hal, a sajtok és a magvak további ásványokkal és vitaminokkal támogatják szervezetünket, erősítve az érfalakat.
· A bőséges folyadékbevitel elengedhetetlen.
· Próbáljunk meg napi 8 órát aludni.
· Kíméljük magunkat, kerüljük a stresszt.
Bővebb információ: www.visszertabletta.hu