Van a közelünkben egy hely, ami kifejezetten női edzőteremnek hirdeti magát. A minap betértem, mondván, ha itt nem segítenek a súlyproblémáimon, akkor sehol. Egy végtelenül kedves, barátságos és irigylésre méltóan kisportolt hölgy fogadott. Körbevezetett a termen, majd pár percben elbeszélgettünk a céljaimról. Külön hangsúlyoztam, hogy nekem fontos a lassú és tartós fogyás, a csodadiétákban így harminc felett, két gyerek után már nem hiszek. Kérte, hogy írjak egy mini önéletrajzot, különös tekintettel az elmúlt években tapasztalható súlyingadozásaimra és a jelen célkitűzéseimre.
Az én elképzeléseim a tartós fogyásról
Hazamentem, és ezt írtam:
“Soha nem voltam vékony alkat, annál inkább hízásra hajlamos, aki ráadásul enni is szeret. Szerencsére sportolni is nagyon szeretek, így egy ideig nem híztam el. 2005-ben volt viszont volt egy nagyon nehéz időszakom, ekkor felszaladt a mérleg számlálója 92 kilóra. Ez a 166 centimhez bizony nagyon sok. 2007 februárjában vettem egy nagy levegőt, teljes életmódváltással, diétás étrenddel és heti háromszori mozgással októberre már csak 70 kilót nyomtam. Szerintem nekem ez az ideális testsúly, nagyon jól éreztem magam, teljesen lecseréltem a ruhatáramat. Ezt a súlyt tartottam másfél éven át. Ekkor viszont újabb nehéz időszak következett, hamarosan 85 kilóig lengett ki mérleg nyelve. 2010-ben hoztam világra első gyermekemet, két év múlva pedig megszületett a tesó. A két gyerek születése között nem fogytam le, inkább csak tartottam a súlyom. Kb. 90 kg vagyok most, a pontos súlyt majd úgyis meglátjuk az állapotfelméréskor. Célom a lassú és fokozatos életmódváltás, lényeg a tartós fogyás. Heti két alkalmat tudok edzésre szánni egyelőre, később majd meglátjuk. Várom válaszodat és az állapotfelmérés időpontját.”
Tartós fogyás – az edző szerint
A válasz – a hölgy ígéretéhez híven – 24 órán belül megérkezett a postafiókomba. Kapaszkodj meg:
“Javaslom, hogy délig fogyassz el 2 db gyümölcsöt, ez nagyon fontos. De semmi mást! Tilos a szénhidrát! Ha kávézol, akkor light tejjel idd légy szíves! Délben bármit ehetsz, csak keveset. 16 óra után csak nyers zöldséget ehetsz, abból viszont bármit és bármennyit. Vacsorára 2 db almát írok elő. Ha ezt a szabályt betartod, akkor 1 hónap alatt 10 kg-ot le fogsz fogyni, ha otthon is tornázol. Tésztát, cukrot és kenyeret ne fogyassz, csak barnát és teljes kiőrlésűt, ha nagyon muszáj. 3 liter folyadék legyen meg egy nap! A levesek, főzelékek mehetnek, de kizárólag 12 és 15 óra között. Edzések előtt egy órával már ne egyél. Edzés után mindig mehet egy kis husi vagy hal salival. Este, ha nagyon éhes vagy, akkor light túrót egyél fahéjjal és almával. Nagyon finom!
U.I.: Fontos: ne edd meg a gyerekek maradékait!”
Amit a dietetikus mond a tartós fogyásról
Újra és újra elolvastam a fenti sorokat, és komolyan nem tudtam, hogy sírjak-e vagy nevessek. Vajon az a két, közelebbről nem definiált gyümölcs délig mit jelenthet? Ehetek akár két görögdinnyét is? Vagy inkább csak két fürt ribizlit? És tényleg a gyerekek ebédjének a maradéka akadályozza a hatékony fogyást? Vajon kutatták már brit tudósok, mennyi kalóriatartalma van a megcsócsált kiflicsücsöknek vagy az asztalon végigöntött kakaónak? Végül csak nem úsztam meg a dolgot, kénytelen voltam egy dietetikus szakértőhöz fordulni, mert az egy hónap alatt 10 kilót fogyni ígéreteket már nem tudom komolyan venni, és veszélyesnek is tartom. Nagy Eszter Anna dietetikus a következőket javasolta:
- A tartós és lassú, fokozatos fogyás életmódváltással érhető el, amely nem drasztikus kalória- és táplálékmegvonást, hanem életvitelre és egyénre szabott kiegyensúlyozott étkezéseket jelent.
- A havi tízkilós fogyás könnyen felborítja a szervezet érzékeny egyensúlyát, komoly problémákat okozhat. Nem ez a lassú és tartós fogyás kulcsa.
- Az edző által javasolt diéta sok szempontból sem tartható. Két gyermek mellett éhezni nem tanácsos – türelmetlenséghez és idegességhez vezet, még alvászavarokat is okozhat, nem beszélve az energiahiányról. A koplalás vagy éhezés nem jó út ebben a helyzetben.
Egy kis sajttortamaradék csak nem akadályozza a fogyást!
A lassú, tartós fogyás 4 alappillére
- Táplálkozás: Egyénre és életvitelre szabva kell meghatározni. Egy kétgyerekes anyukának nem lehet ugyanolyan étrendet előírni, mint egy egyedülálló nőnek. Általánosan javaslom a napi öt kis étkezést, így egyensúlyban tartod a vércukorszintedet. Kerüld a finomított szénhidrátokat, vagyis a fehér cukrot, fehér lisztet, fehér lisztes tésztaféléket, péksütiket. Ajánlom a gabonafélék, zöldség, gyümölcs, hús-hal ideális elosztását.
- Folyadékfogyasztás: Napi minimum 2 liter víz fogyasztását javaslom, mivel testünk közel 80 százaléka víz. A leves, tej, kávé, üdítők nem számítanak folyadéknak, csak a tiszta víz.
- Mozgás: Alapvetően mindegy, milyen mozgást végzel, a lényeg az, hogy élvezd! Ha táncolni szeretsz, táncolj, ha az úszás a mindened, csobbanj, ha a futás jön be neked, húzd fel a futócipőt és hajrá! Fontos, hogy szeresd a mozgást és a tested is egészségesen működjön benne. Nem szabad, hogy a mozgás feszültséget vagy kötelezettséget jelentsen, mert úgy csökken a hatásfoka. Az izmok is úgy tudnak ideálisan mozogni, épülni és működni, ha jó testérzet és kellemes gondolatok fogják össze.
- Önmagadra szentelt idő: A táplálkozás és az életmódváltás nem működhet, ha nem pihensz eleget, ha nem figyelsz önmagadra. A testnek és a léleknek is szüksége van pihenésre, töltődésre. Lehet az egy gyertyafényes fürdő, naplóírás, meditáció vagy egy finom tea elfogyasztása halk zene mellett. Így fogod meghallani a lélek hangját és megérteni, mi zajlik a mélyben.
A nagy fogyás még várat magára
A fentiek fényében nemrég elkezdtem erősíteni és kardiózni egy kétségbeejtően gyönyörű combizomzatú (férfi) személyi edző vezényletével. A konkurenciánál, naná! Már az elején tisztáztuk: étkezési tanácsokat nem ad, mivel ő nem dietetikus. De a rám szabott edzéstől (és a társaságától) már két alkalom után sokkal jobban érzem magam. Talán egyszer az a lassú, tartós fogyás is beindul!