Nőként sokunknak volt már eddigi élete során felfázása, és mind tudjuk, hogy nem épp kellemes érzés. Rengeteg kiváltó oka lehet a fertőzésnek, mint például a kor, a szexuális élet megfelelő higiéniája, és úgy egészében az ember életmódja is befolyásoló tényező lehet.
Mikor kaphatunk felfázást?
Legapróbb korban, vagyis az újszülötteknél még a fiúknál gyakoribb a felfázás. De körülbelül 1 éves kor után már a lányok sokkal hajlamosabbak a fertőzésre. Ennek oka a test elrendezése: a női húgycső rövidebb, ezért a baktériumok könnyebben feljuthatnak a hólyagba. Nők esetében más anatómiai kialakítások is növelik a felfázás esélyét. A vastagbélben található baktériumok könnyen eljuthatnak a húgycső nyílásához a végbélen keresztül, mert közel helyezkednek el egymáshoz.
Egyéb felfázásra hajlamosító tényezők:
- a hüvely nyílása közvetlenül a húgycső mellett található, a hüvely flórájának megváltozása miatt keletkező baktériumok könnyen átjuthatnak
- kevés folyadékfogyasztás, a vizelet visszatartása
- hólyagürítése zavar, vesekő
- mezítláb mászkálás a hideg kövön
- nyáron, ha vizes fürdőruhában vagyunk órákon keresztül
- aktív szexuális élet nem megfelelő higiéniája
- folyamatos stressz
Hogyan kezeljük a felfázást otthon?
Sok folyadékfogyasztás
Amint elkezdjük érezni a tüneteket, kezdjünk el sokkal több folyadékot fogyasztani, mint szoktunk: ez óránként minimum 1 pohár vizet jelent, de nyugodtan lehet több is. Hatása, hogy a sok víz hígítja a vizeletet, ezzel segítve a húgyhólyagban elszaporodott kórokozókat. Mikor érezzük, hogy ki kell mennünk a mosdóba, ne halogassuk, rögtön menjünk. Ugyanis a húgyhólyagban lévő meleg vizelet tökéletes melegágya a baktériumok további szaporodásának.
Meleg borogatás
Sokat tud segíteni a fájdalmon és az égető érzésen, ha meleg vizes rongyot teszünk az alhasunkra. Ez a gyógymód egyébként a menstruációs görcsök enyhítésére is alkalmas. Készíthetünk a borogatáshoz gyógyteákat például kamillából, amibe belemártjuk a ruhát vagy rongyot mielőtt felhelyeznénk az hasunkra a húgyhólyagunk fölé.
Vizelethajtó teák
Érdemes a sok vízfogyasztás mellett kiegészítéskén vizelethajtó és gyulladáscsökkentő teákat innunk. Ilyenek például a csalán, a rozmaring, az aranyvessző, a kamilla – ezek alaposan meg tudják tisztítani a hólyagot és csökkenteni a benne lévő gyulladást.
Vény nélkül kapható gyógyszerek – medveszőlőlevél
A medveszőlőlevél hatásos a felfázásos baktériumok ellen. Antibakteriális hatása mellett pedig gyulladáscsökkentő is. Ezeken kívül vízhajtó hatása is van, ezért kvázi minden pozitív ráhatással rendelkezik egy felfázásra. Ezt a hatást a növény leveléből kinyert anyagok érik el.
Hogyan előzhetjük meg a felfázás kialakulását?
- igyunk sok folyadékot (víz, gyógynövényes teák)
- együnk rendszeresen vörös áfonyát
- ne maradjunk sokáig vizes fürdőruhában
- ne viseljünk műszálas alsóneműt
- ne tartogassuk a vizeletet
- táplálkozzunk minél egészségesebben
- éljünk a lehető legstresszmentesebb életet
Esetleg, ha pár napon belül nem múlnak el a tünetek, mindenképp keressük fel háziorvosunkat. Ő néhány teszt elvégzése után felírja a megfelelő kezeléshez szükséges készítményeket. Komoly következményei is lehetnek, ha nem fordulunk időben orvoshoz, például kialakulhat hüvelygyulladás vagy vesemedence-gyulladás.
Fotó: Getty Images