Persze ez nem lenne baj, ha tudjuk a mértéket. Kutatások szerint a kikapcsolódás alkalmával – történjen az nyáron vagy bármely évszakban – sokkal jobban elengedjük magunkat, és ez az alkoholfogyasztásra is igaz, főként a fiatalok körében. Nem kell ehhez más, mint egy jó társaság, egy jó hely, egy jó beszélgetés – például egy kerti grillezés. Kortyolgatunk, és észre sem vesszük, hogy már felállni is alig tudunk az asztaltól. Aki nem szokott az alkoholhoz, annak könnyen a fejébe szállhat, de ha fogyasztunk hozzá elég ásványvizet/forrásvizet, kevésbé érezzük meg az alkohol mámorító hatását és hidratáltak is maradunk. Az alkohol ugyanis vizet von el a szervezettől, így könnyen és gyorsan kerülhetünk illuminált állapotba.
Alapszabály a másnapi kínok elkerülésére:
- ne igyunk sokat – bár ez egy idő után fel sem tűnik,
- ne keverjük,
- ne éhgyomorra.
Másnap…
Akivel megtörtént már, hogy felöntött a garatra, az tudja, hogy a másnapot szívesen kihagyná az életéből: szörnyű fejfájás, rosszullét, szájszárazság, szomjúságérzet, kábultság – mind-mind a másnaposság tünetei. Ha éppen egy többnapos kikapcsolódás kellős közepén vagyunk, akkor sem fizikailag, sem mentálisan nem leszünk a helyzet magaslatán – ami azért nem a legjobb kombináció a szabadidő eltöltésére.
Ha már elkerülni nem tudtad, győzd le:
- Fogyassz sok folyadékot, ha lehet, szénsavmentes ásványvizet/forrásvizet!
- A tapasztalt másnaposok többsége a húslevesre is esküszik.
- A szőlőcukor és gyümölcslé, illetve a gyömbéres tea és C-vitamin is jó a kellemetlen tünetekre.
- Pihenj sokat! Lefekvés előtt igyál meg egy kalcium-pezsgőtablettát ásványvízben feloldva!
- Sokan javasolják a „kutyaharapást szőrével”, de meg ne próbáld, nem ez a legjobb módja, hogy elmulaszd a másnaposságot.
Tipp:
Érdemes betartani az „adagokat”
A nők számára 1 egység alkohol engedhető meg naponta, míg a férfiak esetében legfeljebb 2 egységgel érdemes számolni. 1 egységnek 2 dl sör vagy 1 dl bor, illetve 2 cl égetett szesz feleltethető meg. Emellett emelni kell a folyadékbevitelt is.