Egyre többen ismerik fel, hogy a meditációhoz nem kell a spirituális véna, a lótuszülés meg a csakratisztítás, a meditáció jótékony hatását ma már az orvostudomány is elismeri. Kutatások bizonyítják, hogy a meditációval jelentősen csökkenthető a stressz, a szorongás, orvosolható a függőség és a depresszió, segítségével fejleszthető a memória – amiről pedig csak kevesen tudnak, hogy segítségével az agyi struktúrák is átírhatók. Sok gyakorlással elérhető, hogy az agyi neuronok másképp „kommunikáljanak” egymással, amivel rengeteg betegség válik orvosolhatóvá.
A meditáció hatásai
Meditációval csökkenthető a fájdalom. Kísérletekkel bizonyították, hogy meditatív állapotban – illetve közvetlenül utána – az agy fájdalomközpontja fájdalom hatására jóval alacsonyabb aktivitást mutat, szemben azokkal, akik nem gyakorolták az elmélyülés technikáját.
Meditációval csökkenthető a stressz. Az agy egy része, az amygdala felelős az érzelmi mélypontok kialakulásáért, ennek hibás működése okozhatja például a szorongást, a stresszt. MRI-felvételek azonban bizonyítják, hogy meditációval ennek az agyterületnek a minősége is változik, a rendszeres meditálók érzelmi egyensúlya pedig helyreáll.
Meditációval javul a memória. A hippokampusz az az agyrégió, ami nélkülözhetetlen szerepet játszik összetett információk, események memorizálásában. Ez az agyterület szintén nagyon érzékenyen reagál a stresszre, a stresszhormon, a kortizol hatására például zsugorodik, de kimutatták azt is, hogy meditáció hatására az hippokampusz szürkeállománya növelhető.
Meditációval megvédi a szívet. Szintén kutatásokkal igazolták, hogy hosszú távú meditációval csökkenthető a szívbetegségek kialakulásáért felelős C-reaktív fehérje mennyisége.
Meditációval szabályozható a vérnyomás. Elmélyülés hatására csökkenthető a vérnyomás, meditáció hatására a vérben nitrogén-oxid keletkezik, e gáz hatására az erek kitágulnak, a vér könnyebben tud áramolni, csökkentve ezzel a vér áramlásához szükséges nyomást.