Neked mi jut eszedbe a bölcsességről? Egy bagoly? Netán egy szakállas, ókori filozófus arcképe? Ahhoz, hogy bölcsek legyünk, nem kell feltétlen több évtizedet megéltnek lennünk – néha a gyerekek is el tudnak képeszteni ösztönös bölcsességükkel. Bölcsen élni annyit tesz, hogy tudatosan, nyitottan és pozitívan éljük a mindennapokat – ezt pedig ki utasítaná vissza? Segítünk, hogyan indulhatsz el az efelé vezető, helyes úton.
1. Vond kétségbe a hagyományokat!
Kétségbe vonni az évszázados hagyományokat egyenlő a tiszteletlenséggel – ha így gondolod, máris egy hagyomány rabja vagy. Ne dőlj be ideológiáknak és sztereotípiáknak csak azért, mert régóta jelen vannak a tudatunkban – csak a saját tapasztalataidra hagyatkozz, és ne feledd, minden éremnek két oldala van.
2. Szomjazd a tudást!
Mindenre tanulási lehetőségként tekints: munkára, iskolára, kapcsolatokra, utazásokra. Akárhová mész, akárkivel találkozol, tartsd nyitva a szemed, az elméd és a szíved is.
3. Alkalmazd az ismereteidet!
A tudás akkor válik csak bölcsességgé, ha a gyakorlatban is kipróbáltatott. Máskülönben gondolat marad, ami előbb-utóbb ellibben. Ezért az elsajátított ismereteket ne félj alkalmazni a gyakorlatban!
4. Tanulj a hibáidból!
A társadalom azt plántálja belénk, hogy hibázni rossz, bűnös dolog. Pedig csak az nem hibázik, aki nem próbálkozik. Az intelligens emberek rájöttek, hogy pont a hibáink tesznek minket bölcsebbé – abban az esetben persze, ha felismerjük őket.
5. Engedd el a múltat!
Tanulj a múltból, de ne ragaszkodj hozzá. Mindig előrefelé nézz, így nemcsak bölcsebb, de nyugodtabb és pozitívabb is leszel.
Forrás: The Mind’s Journal