Ez egészséges embereknél is gyakran előfordul – a lakosság csaknem fele havonta egyszer találkozik vele –, az orvost akkor kell fölkeresni, ha heti egy alkalomnál gyakoribb. Ám a hajlamosító tényezők elkerülésére – ezek elsősorban helytelen egészségkultúránk következményei – valamennyiünknek érdemes odafigyelni.
Támadás a nyelőcső ellen
Egészséges embernél gyomorba került étel hat-nyolc órán belül továbbhalad a vékonybélbe. Visszaáramlását a nyelőcsőbe egy gyűrű alakú záróizom akadályozza meg. Ha azonban az izom elégtelenül zár, gyomortartalom jut vissza a nyelőcsőbe, ezt a kóros állapotot – szabatos magyar kifejezés híján – refluxnak nevezzük (ami szó szerint visszaáramlást jelent).
Egyeseknél gyakrabban fordul elő a fenti jelenség. Veszélyeztettek az elhízottak, a dohányzók, a kávét és szeszes italokat rendszeresen, mértéktelenül fogyasztók. A nikotin és az alkohol idegi úton befolyásolja a nyelőcső záróizmát – amely simaizom, azaz akaratunktól függetlenül működik. E szerek ellazítják a záróizmot, így az nem tudja megakadályozni a visszaáramlást. Az alkohol ráadásul fokozza a gyomor sósavtermelését is.
S azoknak, akiknek mindennapjaihoz hozzátartozik a stressz, sok más betegség mellett, e fenti kórral is számolniuk kell.
Kijelenthetjük, hogy a reflux civilizációs betegség, amely jórészt egészségromboló életmódunk következménye. Fontos tudni azonban, hogy a tünetek nem visszafordíthatatlanok, a civilizációs ártalmak egy része pedig elkerülhető.