Ha ezeket nem “orvosolják” időben, akkor az érintettek, mivel szégyellik a külsejüket, bezárkóznak a négy fal közé, kerülik a társas kapcsolatokat, és így a testi panaszaikhoz már lelki tünetek is társulnak.
A pubertáskorban, vagyis a hormonális változások időszakában a fiúk és a lányok bőrén egyaránt jelentkezhetnek pattanások, s ez normális élettani folyamatnak tekinthető. Dr. Stehlich Gábor bőrgyógyász főorvos úgy véli, csak akkor beszélhetünk betegségről, ha a pattanásos folyamat időben elhúzódik, vagy ha túlságosan sok képződik.
Tudni kell, hogy a faggyúmirigyeket a férfi nemi hormonok irányítják, s mivel a pubertás idején e hormonok termelődése is elkezdődik, fokozódik a mirigyek működése.
Először a mitesszerek (fekete kis pöttyöcskék) jelennek meg a bőr felszínén, amely azt jelzi, hogy a faggyúmirigy kivezető nyílásán úgynevezett szarudugó képződött. A szarudugó megakadályozza, hogy a faggyú a bőr felszínére jöjjön. Ebből alakulnak ki azután a gombostűfej méretű, kicsiny pattanások. Ha nem kerül sor kozmetikai tisztításra, a folyamat tovább haladhat, s egyszer csak “szétpukkad” a pattanás: a gennyes, baktériumokkal teli váladék bekerül a kötőszövetbe, ahol gyulladást okoz. Stehlich doktor arra figyelmeztet, hogy ezt a fázist már semmiképpen se várjuk meg, hiszen minden olyan folyamat, amely a kötőszövetet érinti, heggel gyógyul! A szakember szerint a mitesszeres vagy a “kis pattanásos” fázisban kozmetikai tisztítástól – vagyis amikor a kozmetikus eltávolítja a szarudugókat a bőrből – várható megoldás.
Rendszeres tisztítás
Szakértőnk azt tanácsolja, hogy otthon senki se próbálkozzon a pattanás kinyomásával, mert esetleg maradandó hegek alakulhatnak ki, s el is fertőződhet az adott terület. Ráadásul nem lehet minden pattanást kinyomni – ha valaki ezt nem ismeri fel, és nyomkodja a kis bőrhibát, az úgy becsomósodhat, hogy hónapokra megkeserítheti az életét.
Ha valakinek túlságosan sok pattanás jelenik meg a bőrén, illetve ha ezek mélyek, gyulladtak, akkor feltétlenül érdemes bőrgyógyász szakorvostól segítséget kérni. Stehlich doktor szerint az egyik lehetőség, hogy szerves savval (általában A-vitaminsavval) lehámlasztják a kis mitesszereket, és így kiürülhet a faggyú. Enyhébb panaszok esetén antibiotikumos ecsetelők használata is segíthet, de általában belső, gyógyszeres kezelés is szükséges. Régebben gyakran alkalmaztak belső antibiotikumos kezelést, ám ma már létezik olyan A-vitaminszármazékból előállított gyógyszer, amely csökkenti a faggyúmirigy működését, lehámlasztja a kis szarudugókat, s gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. A gyógyszeres kezelés azonban csak hosszú távon ad eredményt: gyakran 6-10 havi szedés szükséges a tünetmentesség eléréséhez.
Tipp
A pattanásra hajlamosak minél ritkábban fogyasszanak zsíros, fűszeres, koffeintartalmú ételeket és italokat! Sokan egy nagy tábla csokoládé vagy egy zacskó sósmogyoró elfogyasztás után lesznek tele pattanással. A zsíros, aknés bőrűek inkább sok zöldséget, gyümölcsöt egyenek, és soványabb húsokat fogyasszanak!