nlc.hu
Aktuális
Segítség! Nõ a fõnököm!

Segítség! Nõ a fõnököm!

Volt idõ, amikor sokan gyanakodva nézték a vezetõ posztot betöltõ nõket. "Ki támogatja, hogyan kerülhetett ebbe a székbe?" – súgtak össze a háta mögött. Ma már kevesebb rosszindulatú pletyka övezi a fõnöknõket, s egyre gyakoribb, hogy a vezetõ nõk legalább úgy, vagy jobban végzik a dolgukat, mint a férfiak.

Emlékeznek még, milyen látványos karriert futott be Melanie Griffith a Dolgozó lány című filmben? Persze, kicsit blöffölt, de bátor volt, és talpraesett. Ma már nemcsak a hollywoodi filmekben láthatunk efféle női pályákat, hanem magunk körül is. Akár kisebb, akár nagyobb kollektíváról, akár “kisfőnökségről”, vagy felsővezetői pozícióról van szó, a szakmai vezetőnek a tudás mellett valami plusszal is rendelkeznie kell – elsősorban képességgel arra, hogy kellemesebbé tegye a munkát, nemcsak önmaga, hanem kollégái számára is. Hogy ez a nőknek jobban sikerül-e, s ha igen, vajon miért, erről vallanak főnökök és beosztottak.






A barátom a főnököm

Holló Márta és Marsi Anikó már a főiskola óta barátok. Egy éve Márta az RTL Klub Fókusz című műsorának főszerkesztője, és barátnője főnöke is. Amikor leülünk beszélgetni, Anikó épp egy “Holló Márta” feliratú bögréből kortyolja a kávét.

– Milyen főnök Márta?

M. A. – Látod, milyen bögréből iszom? Abszolút liberális, nem csavarja ki a kezemből a főnöki bögrét. Komolyra fordítva a szót, Mártival olyan régóta vagyunk jóban, hogy nem a klasszikus főnök-beosztott viszony alakult ki közöttünk. Amikor az előző főszerkesztőt, Kolosi Pétert kinevezték programigazgatónak, és mi úgy döntöttünk, hogy Márti legyen a főnök, pontosan tudtuk, ez azt jelenti, az övé az utolsó szó és a felelősség is. Biztos voltam abban, hogy szakmailag Márti a legjobb jelölt, de féltettem a barátnőmet a felelősség súlyától. Visszatekintve az elmúlt évre, úgy látom, hogy jól megoldotta a feladatot.





H. M.
– Azért fogadtam el ezt a posztot, mert a szerkesztők – Anikó és Batiz András – megbíztak bennem. A legnehezebb az volt, hogy az előléptetésemmel viszonyok változtak meg, közben pedig meg kellett tartani a barátságokat is. Nehéz döntéseket kell hozni, és ha szükséges, fel kell lépni az embereim meg a műsor érdekében. Egy kemény döntés előtt napokig nem alszom, végiggondolom minden lehetséges szemszögből. Nem felelőtlenül cselekszem – talán ezt érzik a többiek is – és ezért elfogadják a döntéseimet.

– Változott a kapcsolatotok?

M. A. – Szerintem nem. Ha lehet, még többet beszélgetünk, mint annak előtte. Márti ugyanúgy fordul hozzám – akár privát, akár szakmai – problémákkal, mint én őhozzá.

– Adódtak abból konfliktusok, hogy Márta a főnököd?





M. A.
– Kifelé népszerűtlen utasításnak tűnhet, amikor pénteken újravágat velem egy Fókusz Plusz-anyagot. Ez azt jelenti, hogy péntek reggeltől szombat estig bent vagyok a szerkesztőségben. Ez kegyetlenségnek tűnhet, de tudom, a döntés nem ellenem szól, hanem a műsorért, és ez nagyon fontos különbség. Bent maradtam, átszerkesztettem a riportot, és tényleg jobb lett. De szombat este láttam Márti szemében, hogy sajnálja, amiért ennyit kellett dolgoznom.

– Márta, a magánéleted mennyit változott?

H. M. – Szerkesztőként kiszámíthatatlanabb volt a beosztásom, de voltak szabadnapjaim, amikor kikapcsolhattam a telefont. Ez most nincs, fontos, hogy bármikor elérjenek, és tudjak segíteni. Szerencsére a párom tolerálja ezt, és a kollegáim sem élnek vele vissza.

– Miben más egy női főnök helyzete?

H. M. – Szerintem ez az egész női főnök – férfi főnök problémakör nem létezik. Emberek vannak. Attól, hogy valaki nő, nem rosszabb vagy jobb vezető, mint egy férfi. Az számít, ahogyan a csapatával bánik, és ahogy megvalósítja a céljait. Az a dolgom, hogy bízzanak bennem, és én is megbízzak az embereimben. Fontos, hogy mindenkire figyeljek, hogy egy csapat legyünk. Nem kell mindenkivel barátkozni, elég az is, ha tudják, hogy bármikor segítek nekik.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top