Ez lassan természetesnek számít, ám van néhány szempont, amelyre érdemes figyelni, mielőtt elszánnánk magunkat a beavatkozásra!
– Minden kérést teljesíteni tudnak a plasztikai sebészek?
– Hogyan válasszuk ki a szakembert?
– Az orvosválasztás kérdése világszerte nagy probléma. Veszélyeket rejthet magában, ha hirdetés alapján talál a páciens plasztikai sebészt. Amikor húsz-huszonöt évvel ezelőtt arról cikkezett az amerikai szaksajtó, hogy hogyan lehet védekezni a hozzá nem értők ellen, mi ezt egyáltalán nem értettük itthon. Azonban ma már nálunk is bárki nyithat magánrendelőt, aki megszerezte a plasztikai sebészeti szakvizsgát, és eleget tett bizonyos előírásoknak, s ettől kezdve nem lehet kontrollálni a munkáját. Szakorvos és szakorvos között tehetségben, felkészültségben és gyakorlatban is van különbség.
Dr. Donáth Antal |
– Járjon utána az illető orvos referenciaeseteinek, próbáljon kapcsolatba kerülni olyan páciensekkel, akiknek tapasztalatai vannak az adott orvossal! Jobb tanácsot én sem adhatok. Az biztos, hogy az árak alapján nem lehet eldönteni: jól végzi-e a dolgát a rendelőben dolgozó plasztikai sebész. A szakemberek egy része fényképalbumot mutat a leendő pácienseknek az elvégzett munkáiról, ám valójában ez sem mond sokat, hiszen nyilvánvaló, hogy mindenki a szép eseteit mutatja be, és nem a kevésbé sikerülteket. Ami még segítheti a választást, az a kliens alapos felvilágosítása. Ha ez nem történne meg, érdemes tovább keresni, ahogyan akkor is, ha az orvos valósággal rá akarja beszélni az illetőt a beavatkozásra! Az is jó szempont a választáshoz, ha az illető több orvost végigjár, s megkérdezi a véleményüket a tervezett műtétről és a várható eredményről.
– Mit kell feltétlenül tudnunk a műtétekről?