1. Figyelmesebben válasszuk ki a napvédő szereket, és legalább 20-as faktorú naptejet használjunk!
2. Arra is figyeljünk, hogy a flakonon legyen feltüntetve az UVA- és az UVB-védelem is. Az utóbbi a barnulást segíti elő, az előbbi pedig a bőr korai öregedéséért is felelős, és sajnos, mindkettőnek szerepe van a bőrrák kialakulásában.
3. Figyeljünk arra, hogy fotostabil, illetve vízálló legyen a termék, amelyet magunkra kenünk! Így valóban hatásosan védekezhetünk, az izzadság, a tenger- vagy uszodavíz sem oldja le rögtön a napvédő krémet.
4. Nem árt, ha tudjuk, hogy a víz felszíne alatt búvárkodva is leéghetünk, harminc centiméteres vízréteg sem óv minket a sugaraktól.
5. Ügyeljünk az étkezésünkre! A napozás által felszabadult szabad gyököket – melyek nagy szerepet játszanak a korai öregedésben is – leköthetjük megfelelő étkezéssel szervezetünkbe jutó antioxidánsokkal. Fogyasszunk több A-, E-, illetve C-vitamint: több zöldséget, leveles zöldségeket (spenót, sóska), piros zöldséget: paradicsom, illetve citrusféleségeket!
Barnulás flakonból
A legbiztonságosabb barnulás a flakonból nyerhető – vagyis, aki ragaszkodik a napsütötte színhez, az használjon önbarnítót! Ha eddig még ódzkodtunk a használatától, és az esetleges pepecselés tartott vissza minket, gondoljunk arra, hogy minden barátnőnknek már több árnyalattal sötétebb a bőre, mint a miénk, s ez már talán elég indíttatás arra, hogy mégis belevágjunk! Az önbarnító aminosavakkal hat a bőrre. Ahhoz, hogy a legtermészetesebb árnyalatot elérhessük, többszörös alkalmazásra van szükségünk:
* Mindenekelőtt bőrradírral távolítsuk el az elhalt pikkelyeket, így lesz egyenletes tónusú a testünk.
* Ne feledkezzünk meg arról, hogy kenekedés után alaposan mossunk kezet!
* A könyökről, a térdről és a sarokról puha anyaggal itassuk fel a felesleges szert!
* Ha este vittük fel a testünkre az önbarnítót, húsz percig még ne feküdjünk le, ha reggel, akkor tusolás után tegyük, mert a kezelést követően két órán belül nem tanácsos zuhanyozni!
Ami napozáskor nem javallott
Cigarettázni: A kutatások bebizonyították, hogy a dohányosok háromszor esélyesebbek a melanóma (a bőr daganatos betegsége) kialakulására, mint a nemdohányzók.
Fogamzásgátló tablettát szedni: megváltoztatja a hormonszintet, sokkal hajlamosabbá válik a pigmentációs problémákra. Ugyanúgy, akárcsak a kismamák.
Illatszerek használata: a napon néhány parfümféleség éget, elszínezi a bőrt, illetve hatásukra irritáció alakul ki.
Gyógyszerek: vannak bizonyos gyógyszerek, melyektől sokkal érzékenyebben reagálunk a napsugárzásra. Az antidepresszánsok és az antibiotikumok mindenképpen veszélyesek. Kérdezzük meg a háziorvost, mielőtt nyaralni indulunk!
Alkoholt fogyasztani: felgyorsítja a dehidratációs folyamatot, védtelenné válunk a napszúrással szemben, ráadásul jóval nagyobb a valószínűsége, hogy elalszunk a napon.
Mit tegyünk, ha mégis leégtünk:
* Igyunk sok vizet, hogy pótoljuk az elveszített folyadékot!
* Joghurt- vagy uborkapakolást tegyünk a testfelületre!
* Vegyünk be gyulladáscsökkentő gyógyszert!
* És egy ideig – minimum egy napig – ne menjünk a napra!
* Hajunk védelemében Nyaralás előtt menjünk fodrászhoz, mert a frissen vágott, egészséges hajvégekkel könnyebben boldogulunk. Arra viszont figyeljünk, hogy egyszerűen kezelhető frizurát készítsen a figaró.
* Nedvesítsük be a hajunkat, mielőtt bemegyünk a vízbe, mert akkor kevesebbet szív magába a klóros uszoda- vagy sós tengervízből.
* Minden úszás után öblítsük le a hajunkat tiszta vízzel!
* Ne felejtsük el, hogy a hajválaszték speciális védelmet igényel, mert itt sokkal könnyebben leég a fejbőrünk, mint egyébként!
* A legjobb, ha sapkával vagy kendővel védjük hajunkat és fejünket a napszúrás, leégés ellen.
* Vásároljunk olyan speciális hajkondicionálót, amelyet kifejezetten nap, és sós, illetve klóros víz ellen fejlesztettek ki! Reggel, induláskor csak be kell permetezni a frizuránkat, és véd egész napra.