“Hol a telefonom? Letettem valahová, de egyszerűen képtelen vagyok megtalálni. Az előbb meg nem jutott eszembe, milyen nap van, legalább öt percig tűnődtem rajta. Délben fel kellett hívnom az autószerelőt, de nem jutott eszembe a neve. Végignéztnem a telefonos noteszomat A-tól J-ig! Olyan feledékeny vagyok, csak nincs valami baj velem?!”
Nem valószínű. Ugyanis mindannyian feledékenyek vagyunk – valamennyire. Az, hogy sikerül-e elraktározni, vagy éppen előhívni magunkból egy bizonyos dolgot, függ attól is, hogy fáradtak vagy frissek vagyunk-e, mennyire tudunk koncentrálni, hogy az a bizonyos dolog mennyire fontos nekünk és így tovább. Még tartós emlékezetromláskor sem kell feltétlenül valamilyen szervi betegségre gondolni, lelki folyamatok is lehetnek a háttérben. Gyakori például az elfojtás jelensége, amikor az ember felejtéssel “védekezik” egy számára kínos esemény feldolgozása ellen.
Előny a tanulónál
Az emlékezet, akár az intelligencia, nagyrészt velünk született képesség, de fejleszthető. A kisgyermekkorban tanult versek, mondókák, énekek jó szolgálatot tesznek az emlékezet szempontjából, különösen azért, mert a több csatornán beérkező információk könnyebben és tartósabban rögzülnek. Általuk nemcsak a szöveget, hanem a ritmust és a dallamot is megjegyezzük. Ezért fordul elő az, hogy komoly emlékezetproblémákkal küzdő betegek, akik esetleg már beszélni sem tudnak, egy-egy régi dalt még képesek felidézni. Azoknak pedig, akik életük során sok időt töltenek tanulással, és a megtanult dolgokat gyakran kell felidézniük, alkalmazniuk, nagyobbak a “tartalékaik” egy memóriazavarral járó betegség esetében is.
Meghökkentő tünetek
Demenciának (szellemi hanyatlásnak) nevezik a szakemberek azt a tünetcsoportot, amely az ember emlékezetének, gondolkodásának, egész személyiségének, viselkedésének kóros megváltozását eredményezheti. Az intelligencia szerzett leépülésének is mondhatjuk. A demencia oka leggyakrabban egész agyat érintő érrendszeri megbetegedés, illetve az Alzheimer-kór. Mindössze körülbelül tíz százalékban okozza egyéb betegség, például koponyasérülés, tartós oxigénhiány, gyulladás, agydaganat vagy az agyfolyadék keringési zavara.