nlc.hu
Aktuális
Bõrünk árulkodik rólunk – II. rész

Bõrünk árulkodik rólunk – II. rész

Ne háziszerrel, szakemberrel!

Dr. Telkes Márta bőrgyógyász adjunktus szerint a külső és a jól ápoltság ma fontosabb, mint valaha. Ennek érdekében többet is törődünk a bőrünkkel. Elsősorban a nők szeretnének mindig jól kinézni. A megjelenő elváltozásokat, bőrkinövéseket, szemölcsöket, anyajegyeket zavarónak tartják, és mindent megtesznek eltűntetésükért.

– Házilag egyáltalán nem tanácsos kenegetni az ilyen bőrelváltozásokat, még akkor sem, ha a szert a barátnőnk ajánlja – figyelmeztet az adjunktus asszony. – Sajnos, gyakran előfordul, hogy addig ecsetelik otthon az anyajegyet a szemölcs elleni oldattal, amíg az rosszindulatúvá válik. Hangsúlyozom, senki ne kezdje el magát kezelni! A bőrön észlelt minden rendellenességet, növedéket és festékes elváltozást ajánlatos bőrgyógyásznak megmutatni, aki megmondja, hogyan orvosolható a panasz, s azt is, milyen terápiára van szükség. Egyébként tanácsos mindenkinek évente egyszer szakorvossal megvizsgáltatni magát. Ám akinek nagyon sok anyajegye van, jól teszi, ha félévente felkeresi a bőrgyógyászt.

Egy kis anatómia

Bőrünk három rétegből áll, a legfelső a hám, alatta a kötőszövet, az alatt pedig a zsírszövet található.
Maga a hám a testfelszín nagy részén körülbelül 0,2 milliméter vastagságú, de a talpon és a tenyéren vastagabb. Vastagsága nemcsak az igénybevételtől, hanem genetikai tényezőktől is függ.

Bőrünk legfelső rétegében négy sejttípus található: a szarutermelők és a pigmenteket termelők, az idegi sejtek és a bőr védekezőképességét befolyásoló, úgynevezett Langerhans-sejtek.

A hám alatti kötőszöveti réteg vastagsága testtájanként változó, általában három milliméter. Állománya az életkor szerint változik, gyermekkorban rugalmasabb, később a rostos elemek kerülnek túlsúlyba, idős korban pedig sorvadt. Három alkatrészből áll: sejtekből, rostokból (kollagén, elasztikus és rácsrostok) és alapállományból.
A zsírszövet vastagsága szintén testtájanként változik, megoszlásában nemi sajátosságok is érvényesülnek.

Vízért kiált

A téli időszakban megkülönböztetett törődést igényel bőrünk. Nemcsak a hideg és a szél árt neki, de a fűtés miatt a belső terek levegője is sokkal szárazabb. Ilyenkor a bőr vízutánpótlása a legfontosabb, ami hidratáló krémekkel érhető el.

Nincs szűrés

Szervezett szűrővizsgálat a bőrrák korai felismerésére nincs. A betegség legtöbbször véletlenül derül ki, jó esetben a háziorvos fedezi fel, vagy az észlelt tünetek miatt fordul a beteg szakorvoshoz.

Hol hat?

A kozmetikai ipar “csodaszerei” elsősorban a hámréteget célozzák meg. Az arc kisimulása például a készítmények hámszövetre kifejtett hatásának köszönhető, bár a kötőszövet kollagén és elasztikus rostjaiba is behatolnak.

Érzékszerv is

A bőr a fájdalom-, a hő- és a tapintás érzékszerve is. A fájdalomérzést befolyásolja a bőr hőmérséklete: alacsony hőmérsékleten a fájdalomérzés gyengébb, magasabb hőmérsékleten erősebb.

Rugalmatlan ráncok

A bőr az egész szervezettel együtt öregszik, csakhogy az öregedés a különböző szervekben nem halad párhuzamosan. Az öreg bőr szerkezete átalakul: a szaruréteg elvékonyodik, víztartalma mérséklődik. Csökken a kollagén, valamint az elasztikus rostok mennyisége és a bőr rugalmassága is. Innen ered a ránc.

Ujjlenyomat

A bőrnek az egyénre jellemző rajzolata van, amely a hámbarázdák és a hámlécek variációja. Ez különösen a tenyéren, a talpon és az ujjakon jellemző, ezért alkalmas azonosításra az ujjlenyomat.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top