Az asztmás roham a betegség legsúlyosabb megjelenési formája, amely korszerű terápiával távol tartható, illetve mérsékelhető. Összegyűjtöttünk néhány fontos kérdést erről a témáról.
I. Mi történik asztmás roham idején a szervezetben?
A test olyan részecskével találkozik – rendszerint a belélegzés útján –, amelyre túlérzékenyen reagál, s hisztamin nevű anyag szabadul fel. Emiatt a hörgők simaizom-fala görcsössé válik, nyálkahártyája megduzzad, és bő váladékot termel. A következmény: rohamszerű nehézlégzés.
II. A beteg “nem kap levegőt”?
Asztmás rohamban sohasem a belégzés nehezített, hanem mindig a belélegzett levegő kiáramlása akadályozott! Súlyos esetekben “a tüdő felfúvódik”. (Ilyenkor hasfájás és hányás is kísérheti a rosszullétet, éppen az erőltetett kilégzés miatt.) A roham éjszaka gyakrabban jelentkezik.
III. Csak virágpor okozhat asztmás rohamot?
A pollen valóban a leggyakoribb allergének közé tartozik, de a többi között állati szőrök, a háziporban élő atka, vagy például a hideg is provokálhat rohamot. Sőt, már meglévő allergiánál pszichés tényezők szintén szerepet játszhatnak. A szakirodalom számon tart eseteket, amikor pollenallergiás beteg művirág látványától kapott asztmás rohamot!
Tíz tanács otthonunk “védelmében”
Az allergizáló tényezők távol tartása a beteg környezetétől legalább olyan fontos, mint a rendszeres gyógyszerelés és az orvosi kontroll. Az alábbiak – ráadásul – óvják az egészségeseket is.
1. Ne gyújtsunk rá a lakásban! A gyermekkori asztma passzív dohányzás következménye is lehet, de biztos, hogy súlyosbítja azt.
2. Háziállatoknak a hálószobába tilos a belépés!
3. Az állatok szőrét rendszeresen keféljük át, méghozzá a lakáson kívül!
4. A szőnyegpadló a poratkák kedvelt búvóhelye. Cseréljük le mosható parkettára!
5. Legkevesebb kilencven fokon mossuk az ágyneműt! Ez a hőmérséklet halálos az atkákra.
6. Télen érdemes a szabadban szellőztetni az ágyneműt.
7. A plüssállatokat is mossuk ki időről időre, és tegyük a mélyhűtőbe!
8. Az ágymatracot vonjuk be portaszító huzattal!
9. Napközben takarjuk le az ágyat, vagy rakjuk el az ágyneműt!
10. Növényeket és könyveket se tartsunk a hálószobában!
Nem tiltunk, csak jobban figyelünk
Gyermekünk tanárait és igazgatóját tájékoztassuk a betegségről, az asztmás roham kiváltó okairól, előjeleiről és az ilyenkor legsürgősebb teendőkről! Kezelőorvossal konzultálva, táboroztató tanárokat informálva, gyógyszerekkel ellátva engedjük el a gyermekünket táborba!
Nyaralást, szabadságot, kirándulást virágpormentes időszakokra tervezzünk! Pollenszezonban inkább benti programokat szervezzünk!
Nem tilos a testmozgás asztmás gyermekek (és felnőttek) számára sem. A sportolás előtt kérjük ki a kezelőorvos tanácsát! Fokozatosan emeljük a mozgás időtartamát és gyakoriságát; az a cél, hogy a mindennapi élet részévé váljon. A bemelegítés, levezetés és lazítás itt is kötelező. Olyan sportot válasszunk, amelyet szívesen végez a gyerek, jó hatással van rá, ha a kortársaival együtt mozoghat. Ilyenkor különösen fontos a fegyelmezett gyógyszerszedés, s panasz esetén azonnal keressék fel a kezelőorvost!