És vannak néhányan, akiknek ez az egynyári románc örökre fájdalmas és kitörölhetetlen emlék marad: ugyanis nemcsak emléket, hanem betegséget is hazahoztak.
Mostanában kissé kevesebbet hallunk az egyik legsúlyosabb, szexuális úton (is) terjedő betegségről, a HIV-fertőzésről. Azt hihetnénk, hogy talán javult a helyzet – ám dr. Bánhegyi Dénes, a Szent László Kórház immunológiai osztályának vezető főorvosa szerint szó sincs pozitív változásról.
Bánhegyi főorvos megemlíti azt is, hogy az utóbbi időben Magyarországon is találtak olyan fiatal, fertőzött nőket, akik fekete-afrikai barátjuktól kapták el a vírust; s megesett, hogy a fertőzött férfiak nem is tudták magukról, hogy betegek.
Tűcsere-programot!
A hepatitis vírus károsítja a májsejteket |
Az emberek többsége azt gondolja, hogy leginkább homoszexuális úton terjed a HIV, ám ennek ellentmond, hogy hazánkban is egyre nő a heteroszexuális átvitelek aránya. Jelenleg ötszáz fertőzöttet tartanak számon itthon, ám szakértőnk szerint valós számuk elérheti a háromezret is, csakhogy sok a nem felismert, nem diagnosztizált, esetleg még tünetmentes beteg. Havonta két-három új fertőzöttet fedeznek fel.
– Kelet-Európában nő a világon a leggyorsabban a HIV-fertőzések száma, főleg az intravénás kábítószeresek körében. Várhatóan valamelyest hazánkat is érinteni fogja ez a járvány – mondja Bánhegyi doktor.
De ne gondoljuk, hogy ez a járvány „csak” a kábítószeresek körében terjed majd! Szakértőnk ezt azzal a tapasztalattal támasztja alá, hogy a kábítószeresek bármit megtesznek, hogy pénzt szerezzenek a drogra, sokszor prostituálódnak, és amikor csak az jár a fejükben, hogy mielőbb az „anyaghoz” jussanak, gyakran felelőtlenül, óvszer nélkül nyújtják a kívánt szexuális szolgáltatást.
– Ha a kábítószeresek körében meg lehet akadályozni egy-egy súlyos fertőzést, amely nemcsak a közösségen belül marad, hanem kikerül onnan, akkor mindent meg kell tenni ezért – hangsúlyozza az orvos. – Már bebizonyosodott: egy kábítószerest nem lehet arra kényszeríteni, hogy leszokjon, ez a saját akarata nélkül nem sikerülhet, csakis az aktív közreműködésével. Mi hát a megoldás? Például az úgynevezett tűcsere-program, amely már hazánkban is elindult. Lényege, hogy a drogosok használt tűért és fecskendőért steril tűt és fecskendőt kapnak. Ennek nagy előnye lehet többek között az is, hogy nem kell azért izgulni, hogy a gyerekek a parkban belelépnek egy fertőzött vérrel szennyezett fecskendőbe, hiszen a kábítószeresnek megéri összegyűjteni a használt tűket, mert újakat kapnak értük. Másik megoldás a kábítószeresek „átállítása” tű és fecskendő nélküli lehetőségekre. Ilyen például az úgynevezett metadonprogram. Ekkor olyan gyógyszerrel helyettesítik a heroint, amelynek nincs igazán kábítószer-hatása, s mivel a drogbeteg ingyen kapja, nem kriminalizálódik, nem prostituálódik azért, hogy megszerezze a kábítószert.
Örök emlékű nyári románcok – II. rész>>