A leggyakoribb változókori tünetek
Vegetatív panaszok: hőhullám, izzadás, szívdobogás-érzés. Pszichés és idegrendszeri tünetek: álmatlanság, szorongás, depresszió, feledékenység, szellemi teljesítőképesség csökkenése, önbizalomhiány. Urogenitális tünetcsoport: vizelettartási gondok, hüvelyszárazság érzése, házasélet esetén fájdalom jelentkezése.
Mozgásszervi panaszok: csont és/vagy ízületi fájdalmak.
Menopauza ambulanciák
Dr. Gulyás Péter szülész-nőgyógyász főorvos
A női átlagéletkor emelkedésével egyre nő azok száma, akik életük egyharmadát vagy még annál is többet a változókorban és ezt követően töltik. Ezért is fontos, hogy a panaszokon enyhítsünk mondja Dr. Gulyás Péter szülész-nőgyógyász főorvos, a Szent Margit Kórház Menopauza Osteoporosis Szakambulanciájának munkatársa.
Ma az országban több mint száz ilyen ambulanciát kereshetnek fel az érintettek. Az orvosok először alaposan kikérdezik a hozzájuk fordulókat. Miután megismerik a páciensek családi kórelőzményeit, a szüléseiknél előfordult eseményeket, elvégzik az alapvizsgálatokat, amelyek során egyéb betegségek is kiderülhetnek, például a változókorral induló magas vérnyomás, pajzsmirigy-betegségek, idegrendszeri problémák stb. Ezt követi a nőgyógyászati vizsgálat, amelyet rákszűréssel egészítenek ki, valamint mammográfiás vizsgálat (emlőszűrés), laborvizsgálat és szükség szerint hormon-meghatározás, csontsűrűség-mérés is történik.
A kivizsgálás végén a pácienssel közösen meghatározzuk a lehetséges terápiát. Mi senkit nem beszélünk rá a menopauzális hormonterápiára, de indikáció (változókori tünetek és/vagy csontritkulás) esetén javasoljuk azt mondja Dr. Gulyás Péter.
Többféle készítmény
Mint Gulyás doktor figyelmeztet, azoknak, akinek még megvan a méhe, nemcsak ösztrogént (tüszőhormont) szükséges adni, hanem sárgatesthormont is. Ennek oka, hogy ha csak egyoldalú hatás éri a méhnyálkahártyát, az hajlamos kórosan átalakulni, ami később rosszindulatú elváltozássá fajulhat. A sárgatesthormon is többféle készítmény formájában áll rendelkezésre (tapasz, tabletta), de előállították kombinált készítményben is, amelynél egy tablettában, vagy a kombinált tapaszban megtalálható mind a két hormon.
Szedjünk vagy ne szedjünk? – II. rész