nlc.hu
Aktuális
Ki tehet róla?

Ki tehet róla?

Szülés után sok kismama önmagát vádolja, amiért nem úgy alakulnak a dolgok a babával, mint ahogyan azt a könyvekben olvasták. Pedig gyakran a szorongás vált ki olyan tüneteket, amelyeket a kismamák el akarnak kerülni.




“Amíg a szülés előtt néhány hétig itthon voltam táppénzen (végül is nem volt semmilyen komolyabb problémám), jól elszórakoztatott két könyv, melyek azt elemezték, hogy honnan eredhetnek betegségeink, tüneteink és ezeket lelki hatásokra vezették vissza.

Saját testi problémáimra – és másokéra is – kezdtem a könyvek szemléletével nézni.
A rövidlátásom, az allergiám, szemölcseim, herpeszem, a terhesség vége felé gyomorégésem – mind-mind elgondolkodtattak; úgy éreztem, újat mondanak a könyvek, fejlődöm. A szülésem óta azonban inkább „nyomaszt” mindaz, amit olvastam. Ugyanis a problémamentes terhességem úgy végződött, hogy 5 nappal a kiírt időpont után megindították a szülést (az orvos azt mondta, erre azért volt szükség, mert túlhordás esetén nő a császármetszés kockázata). A vajúdás során aztán túlzottan lecsökkent a baba szívfrekvenciája, ezért végül így is császármetszéssel született meg a kislányom.

Mint mondták: a frekvencia-csökkenést a méhlepény túlzott elmeszesedése okozta. Ez volt az első dolog, ami nagyon kellemetlenül és fájdalmasan érintett. A második: az első héten nem tudtam szoptatni a kislányomat. Bár azonnal megjelent az előtej, és hamarosan a tej is belövellt, az én kicsim nem szopott, nem tudta bekapni a mellbimbómat (pedig nem befelé forduló). Nem fogadta el, nem tudta elfogadni – nem tudom; aztán ahogy 6 nappal a szülés után hazajöttünk, egyszer csak sikerült, úgyhogy azóta szopik.

Először sok felesleges tejem volt, hiszen Lilla még keveset evett, aztán mostanra – négy hónapos –, úgy tűnik, már nem elég. Csináltam mindent, amit ilyenkor javasolnak (kétóránként szoptatni, fejni), de csak nem több a tej, el kellett kezdeni gyümölcslevet adni, pedig az első hat hónapban én csak szoptatni szerettem volna. Császármetszés, szoptatási kudarc, nem elég tej, mindez a könyvek szemszögéből teljesen elkeserít. Fokozottan felelősnek érzem magam, állandóan magamat hibáztatom, keresem-kutatom önmagamban a dolgok okát. – De egyedül nem tudok túl messzire jutni. Ezek a kellemetlen, kínzó önvádak eléggé megkeserítik napjaimat. Ön szerint is minden testünkben zajló folyamat lelki eredetű? Én „meszesítettem el” a méhlepényemet? Én tagadtam meg a mellemet, tejemet az első héten a kislányomtól? Én nem „akarok” elég tejet adni most?”

Tovább Dr. Vekerdy Tamás válaszához >>

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top