Olyan régen kaptam már virágot lehelte alig hallhatóan, és tényleg úgy tett, mintha mélyen meghatotta volna a férfi figyelmessége. Magában talán azt gondolta, hogy rémesen sóher alak lehet, ugyanakkor mégsem jött üres kézzel, és ez a javára írható. A pincér megjelenése riasztotta fel mélázásából. Ásványvizet rendelt és kávét. Tivadar teát, citrommal.
Sosem iszom kávét magyarázta felmegy tőle a vérnyomásom.
Az enyém alacsony jegyezte meg szinte mentegetőzve Ilona , az orvosom javasolta a kávét. Egyébként én is jobban szeretem a teát. Átmelegít. Télen mindig teázom. Gőzölgő, forró tea, gyertyafény, barátságos meleg szoba, nincs is jobb annál.
Nézték egymást kicsit elfogódottan és várakozásteljesen. Tivadarnak lassan megjött a bátorsága, és elárulta, hogy boldogult mamáját kivéve, soha nem érezte még ilyen jól magát női társaságban. Egyszer már jegyben járt egy lánnyal, aki szelíd volt, mint a bárány, de amikor kitűzték az esküvőt, megmakacsolta magát: vagy ő, vagy a mama. Hosszú évekbe telt, amíg kiheverte ezt a csalódást, és azóta fél a nőktől. A nő a férjéről mesélt szoknyák után futkosott és ivott, mint a gödény. Egyszerre nevették el magukat, amikor az asztalukhoz somfordáló hajléktalan figyelemre sem méltatva a csendben haldokló rózsákat a férfi orra alá nyomta virágcsokrát: Szép virágot, a szépasszonykának! Tivadar nem hajtotta el, még borravalót is adott, gavallérosan. Ilona örömében rendelt volna egy féldeci konyakot, de erőt vett magán. Csak ült, szendén, átszellemült mosollyal, és talán az járhatott a fejében, hogy a pasi nem egy Adonisz, de nem kelt rossz benyomást. Majd rábeszéli divatosabb frizurára, és egészen jól festene drapp öltönyben, fekete garbóval. A kolléganőinek meg azt mondja majd, hogy a villamoson ismerkedtek össze. Képzeljétek csajok, felszálltam, millió csomaggal, és átadta a helyét. Mentünk négy megállót, úgy nézett, hogy majd kiesett a szeme, és segített lecipelni a csomagjaimat. Olyan édes volt, hogy megadtam a telefonszámomat. Legközelebb már autóval jött értem.
Kocsija van? kérdezte mintegy mellékesen.
Régimódi fazon vagyok válaszolt Tivadar , utálom a zajos, nyomulós járműveket. Sétálni szoktam. Meg túrázni a hegyekben.
Jaj, de jó lelkesedett Ilona , pont erre vágytam. Hosszú sétákra a Duna-parton, nézni a felhőket, a vizet, a hajókat. Hajókiránduláshoz mit szólna?
Víziszonyom van közölte komoran a férfi. – Már attól tengeribeteg leszek, ha csak ránézek a vízre. Egyszer nyertem egy tengeri hajóutat, azt s átadtam a bátyám gyerekeinek. Bátyja is van? A nő hangján érződött, hogy erre nem számított. Valahogy úgy képzelte, hogy ennek a pasinak nincs az égvilágon senkije.
Sőt, húgom is, Kanadában. Most akarnak hazajönni és gondoltam, átengedem nekik a lakásomat. A mamával kényelmesen elfértünk, ők öten vannak. Túl sokan lennénk.
Ilona agyán átfutott, hogy azért akar nősülni. A lakásért. Ha befogadja a sajátjába, élete végéig kerülgethet egy vadidegent, akiről nem tud semmit. Csak azt, hogy még egy közös szokásuk sincs. Ezután titokban hörpinthet fel egy kupica konyakot és mászhatja a hegyeket, holott táncolni szeretne, szórakozni, elegáns éttermekben vacsorázni, egy kicsit körbemutogatni a párját. Ezzel szemben főzőcskézhet a kanadai pereputtynak, vedelheti a citromos teát. Tényleg ezt akarja? Megingott.
Mit szólna, ha bemutatnám a családomnak? hallotta nagyon messziről a férfi hangját. Legszívesebben hozzávágta volna a kávéscsészéjét. Az unokaöcsém discjockey és mindenkit meghívott szombaton a diszkóba. Nincs hozzá kedve?
Ehhez már volt, de kicsit azért kérette magát. Hogy jön ő egy diszkóba, ahová a tinik járnak, végül, mintha kizárólag a férfi kedvéért tenné, beadta a derekát. A pasin látni lehetett, hogy a mennyekben jár. Végre talált egy nőt, aki szerény, megértő, igénytelen, könyörögni kell neki, hogy diszkóba menjen és szereti a virágot. Márpedig, aki a virágot szereti, rossz feleség nem lehet. Szegény mamának is ez volt a szavajárása.