Szép telefonod van! Új?
Igen. Ezzel leptem meg magam a születésnapomra.
Akkor megnyugodtam. Ezek szerint nem baj, nem betegség, nem “boltkór, ha karácsonyi vásárlás esetén magamnak is veszek egy színes harisnyát vagy egy könyvet?
Nem, ne aggódj! Sokan azért tartják ezt “cikinek, mert nem szoktunk hozzá, hogy megjutalmazzuk magunkat. Egy kis kényeztetés miatt ne legyen bűntudatunk! Baj csak akkor van, ha nagyobb örömet szerez a magunknak vásárolt ajándék, mint ha másnak vennénk, vagy ha mástól kapnánk valamit.
Keressünk jelképeket a karácsonyi ajándék mögött? Ha valakitől szakácskönyvet kapok, akkor az az üzenet, hogy főzzek jobban?
Lehetséges, főleg, ha nem vagy konyhatündér.
Hmm…
Az ajándékozás a kommunikáció egyik formája. Ha egy férfi a párjának szexis fehérneműt vesz, akkor azt üzenheti ezzel: “légy nőiesebb!. Ugyanígy, ha egy nő a kedvesének súlyzót, fitneszbérletet vesz, akkor azt sugallhatja: “nézz már ki jobban, férfiasabban!. Ha pedig mindkettőnket befizetem valahová egy hétvégére, akkor talán azt szeretném jelezni, hogy az utóbbi időben nem volt elég időnk egymásra.
Tehát előfordul, hogy a szeretteinknek szánt ajándékkal valójában magunknak is örömet akarunk szerezni?
Igen. Volt egy nőbetegem, aki mesélte, hogy gyapjúinget vett a férjének karácsonyra, mert ahhoz olyan jó hozzábújni. Közösen gondolkodtunk tovább: miért, egyébként nem jó hozzábújni? És a férj örülne-e az ajándéknak? A személyes ajándékok szimbolizálják azt is, hogy a másiknak milyen szerepét szeretnénk erősíteni: a férfiasságát, nőiességét, stabilitását? Például ha fotelt veszek a páromnak, gondoljam át: miért is akarom, hogy folyton otthon üljön?
Friss kapcsolatnál felmerül a kérdés, hogy együtt is ünnepeljünk-e. Szerinted hagyjuk, hogy sodorjanak az események?
Érdemes rákérdezni, hogy a másik hogyan képzeli a karácsonyt. Az is nagy kérdés, hogy merjünk-e egy új kapcsolatban merészebb ajándékot adni, vagy maradjunk a “jól beváltaknál? Gyakran lepjük meg új partnerünket olyasmivel, amiben van egy kis finom erotika. Ilyen lehet az illatszer, amelynek jelentése: “Szeretném ezt az illatot érezni a testeden. Ám a friss kapcsolatban korai lehet, ha az egyik fehérneművel lepi meg a másikat.
Nálunk a szentestét szinte mindenki a családjával tölti. Nemrég Cipruson jártam, ahol mesélték: az egész utca együtt karácsonyozik, nagy a buli, evés-ivás, minden arra járó kap valami csekélységet, senki sem zárkózik be a lakásba, pont azért, hogy ne legyen, aki magányosan tölti az ünnepet. Nekem ez nagyon tetszett.
Egyik barátnőm december elején szakított a barátjával, teljesen el volt keseredve, ráadásul nem ápolt túl jó viszonyt a szüleivel, úgyhogy egyedül töltötte a Szentestét. Azt mondta, élete legrosszabb karácsonya volt. Ilyenkor kerülnek válságba a szeretők is. A szerető karácsonykor éli át a valóságot. Ez nagyon kemény szembesülés, hiszen feketén-fehéren kiderül, hogy a másik nem vállalja őt. Az ilyen kapcsolatban élő pácienseimmel arról szoktunk beszélni, hogy semmiképpen se töltsék egyedül az ünnepeket, nehogy összeomoljanak.
A karácsony családi ünnep, de a szilveszter már a barátoké. Bevallom, még sosem voltam jó szilveszteri bulin. Az az érzésem, mindig többet várunk tőle, azután szükségszerűen csalódunk.
Miért várjuk, hogy pont szilveszterkor legyen az év legfergetegesebb bulija? A spontán bulik sokkal jobbak. Sokszor hallom, hogy a szingli lányok azt gondolják, majd a szilveszteri bulin megismerik életük nagy szerelmét. Szerintem nem érdemes így indulni, hiszen minél jobban várják, annál nagyobb lesz a csalódás. Nem kizárt, hogy szembejön velük a nagy Ő de erre ugyanannyi az esély, mint az év többi napján.
Leveleiteket postacímünkre küldhetitek, a borítékra írjátok rá: Barátnőm, a pszichológus. E-mail: e.fejos@sanomabp.hu.