Gyerekkorában hová szeretett volna eljutni?
Miután labdaközpontú családban nőttem fel apukám sportvezető volt , mindig oda vágytam, ahol a magyar fociválogatott játszott. Mindig arról álmodtam, hogy egyszer én rúgom majd a győztes gólt, valamelyik nagy meccsen. A legendás 6:3-nak Pesten szurkoltunk, vidékről ugyanis felvezényelték az egész általános iskolát. Utána jött az 1954-es világbajnokság Svájcban, oda nagyon vágyódtam.
Kellett volna egy jó tündér, aki teljesíti a kívánságát.
Hálás lettem volna, de helyette jól megtréfáltak a Vasas focistái. Ugyanis ott nyaraltunk mindig az üdülőjükben. Elhitették velem, hogy labdaszedő válogatott is indul a bajnokságon, oda én is bejuthatok. Rugdosták nekem a labdákat, hogy hozzam vissza, stopperral mérték az időt és jót röhögtek a markukba. Hatalmas ugratás volt, én meg elhittem.
Ezt szeretem magában Robi hogy a mai napig megőrizte ezt a csodaváró naivitását.
Finom bosszút állt: a tájbuszból kidobta a sálamat. Ezekről az ugratásokról szól az a dal is, amit az önálló estemen énekelek: “… és akkor hirtelen eszembe jut egy régi, régi poén, nem ismeri senki, csak én. Elmondanám, de nincs kinek, sehol se vagytok, másnak meg úgy sem lehet. Sajnos, azok a régi barátok Vajda Laci, Kiss Pista, Csikos Gabi akikkel annyit ugrattuk egymást, már nem élnek. Gabi volt a védőangyalom, amikor kezdő színészként lekerültem Kaposvárra. Éjszakánként bárműsorokban léptünk fel, hogy megéljünk.
Kik voltak még az útitársai?
Elsősorban az édesapám, aki hosszan elkísért, sajnos már elengedte a kezem. Jutka, Pogány Judit, a feleségem, akivel nagy utat tettünk már meg, és a világon minden összeköt bennünket. Pártos Géza bácsi, a tanárom, őt nemrég veszítettem el, és aki maga volt a megtestesült szeretet, önzetlenség. Egyedül az szomorít el, hogy halála előtt nem adtak neki Kossuth-díjat. Nagyon megérdemelte volna, ő nevelte fel a mai színésztársadalom felét. Nyolcvanöt évesen még minden előadáson ott izgult a színészekért, mindegyik a növendéke volt.
Eddig mindegyik filmemmel megjártam Amerikát, sőt a Szambával Dél-Amerikát is, ezt küldték a Sao Paulói fesztiválra. Alig akartam elhinni, hogy tényleg tetszik a filmem, mivel itthon sokan mondták, hogy nem fogják érteni. Értették. A Csocsót is óriási ovációval fogadták. A Sosem halunk meg Los Angeles-i bemutatója azért is emlékezetes, mert visszakaptam egy 35 éve elveszettnek hitt barátomat, Kővári Pistát. Tizenöt évesen disszidált, és soha életben nem találkozunk, ha az amerikai felesége nem olvassa el a Los Angeles Times-ben megjelent kritikát. Az volt a címe: Csodálatos, napfényes utazás.
Koltai Róbert nagy utazásai – II. rész >>