Az EURES (Európai Foglalkoztatási Szolgálat) munkaerőközvetítő, tanácsadó és információs rendszer, amelynek segítségével az EU tagállamai elősegítik a határokon átnyúló munkavállalást. A személyes és online szolgáltatást elsősorban azoknak lesz érdemes igénybe venniük, akik EU tagországokban szeretnének elhelyezkedni.
Kötelezettségek
Az Európai Unió (EU) egyik kiemelten fontos célkitűzése az európai mobilitás növelése ennek érdekében kötelező jellegű feladatokat ír elő a tagországok számára az államok közötti munkaerő-áramlás előmozdítása céljából (információnyújtás, online álláskeresési adatbázis működtetése, stb.). Magyarországon ezt az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) látja el.
Az EURES rendszernek van egy felső szintű irányító bizottsága, amely a foglalkoztatási szolgálatok főigazgatóiból áll. A bizottság stratégiai, politikai szinten foglalkozik az EURES-sel. Az érdemi feladatokat az EURES menedzserek végzik, akik évente négyszer találkoznak. Magyarországon is kijelölésre került egy EURES menedzser, ez év április 11-ével. Ő jelenleg megfigyelőként vesz részt ezeken az értekezleteken.
Az EURES hálózat legfontosabb szereplői a tanácsadók. Az ÁFSZ Budapesten három, az ország területén további hat (régiónként egy) EURES tanácsadót fog alkalmazni. A nyelveket tudó, hazai és uniós ismeretekkel rendelkező EURES tanácsadóktól külföldiek és magyarok egyaránt érdeklődhetnek álláskereséssel, munkavállalással kapcsolatos kérdésekben; hol, milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak, milyen (egészségügyi, oktatási stb.) feltételeknek kell megfelelni, milyen okmányokra van szükség, mi a menete a munkába állásnak, milyen társadalombiztosítási szabályok vannak stb. Az ÁFSZ ügyfélszolgálati irodájában és a kijelölt munkaügyi központok kirendeltségén dolgozó tanácsadók jövő májustól várják az érdeklődőket személyesen és telefonon.
Online segítségnyújtás
Az EURES portál jelenleg is elérhető (www.europa.eu.int/eures), de az itt található munkalehetőségek jelenleg még csak az EU tagállamok polgárai számára tölthetők be. A honlap úgynevezett aktív részét a közösségi szintű üres álláshelyek, valamint az önéletrajzok adatbázisa alkotja.
Az erre vonatkozó szabályozás az EU-tagországokban sem egységes a német rendszer szerint minden munkáltatótól megkérdezik, a meghirdetett állásokra külföldieket is vár-e; angolszász területen csak akkor kerül fel az állásajánlat az EURES-re, ha a munkáltató saját maga külön jelzi ilyen igényét. Ez az álláshirdetések számában is érzékelteti hatását: Ausztriában, Németországban a munkaügyi központokban regisztrált munkaerő-keresések 60-70 százaléka az EURES-en is szerepel ez az arány Angliában alig 2-3 százalék. Magyarország várhatóan a német rendszert veszi át.