Valószínűleg immunhiány okozza
Az endometriózis kialakulásának pontos okát még nem tudjuk. A legvalószínűbb, hogy immunhiányos megbetegedésről van szó. A nők kilencvenöt százalékánál igazolták, hogy a havi vérzéskor a petevezetéken keresztül a menstruációs törmelék a hasüreg felé is ürül. Amennyiben a szervezet védekező rendszere megfelelőképpen működik, akkor ezt el tudja “takarítani. Ám, ha ez nem következik be, akkor ezek a még életképes sejtek a hashártyán (vagy másutt) megtapadhatnak, és menstruációs görcsöt, illetve szinte mindennap jelentkező krónikus alhasi fájdalmat okozhatnak. Gyakori tünet a meddőség is, a petevezeték károsodása miatt. Előfordulhat még a házasélettel összefüggő kismedencei fájdalom, amely a keresztcsont felé sugárzik.
(A endometrikus szövet szinte bárhol elhelyezkedhet a szervezetben, mivel a bél és a nyirokkeringés útján bárhová el tud jutni.)
A panaszok megszüntethetők
Vizsgálatainkból kiderült, főként a még nem terhes és még nem szült, de felnőtt (fogamzóképes) nőket érinti e betegség jelenti ki dr. Szendei György. Akik szültek már, vagy legalább egy terhességi “eseményük volt életük során, azok bizonyos fokú védettséget élveznek. A meddőség miatt vizsgált pácienseink kilencven százaléka még soha nem volt terhes. Ez egyébként a betegség immunológiai eredetét is alátámaszthatja, hiszen a méhen belül fejlődő magzat egy “idegen szövet az anyaméhben, a terhesség a szervezetnek tehát immunológiai kihívás.
Szendei György |
Ha a betegség gyanúja felmerül, laparoszkópia (hastükrözés) segítségével a kór könnyen megállapítható szövettani mintavétel során. E műtétnél nemcsak a diagnózis állapítható meg, hanem a szükséges sebészeti beavatkozás is elvégezhető. Ilyenkor az endometriózis szövetet maximálisan el kell távolítani, ügyelve arra, hogy a belső nemi szervek működőképessége és a fogamzóképesség megmaradjon, vagy helyreálljon. A műtét után az apróbb gócok, melyek szabad szemmel sokszor nem is láthatók, gyógyszeres kezelést igényelnek. Ennek egyik módja a petefészek hormontermelésének gyógyszeres felfüggesztése három-hat hónapra.
Ha a kezelés eredményes, javasoljuk, hogy a beteg minél hamarabb vállaljon terhességet, hiszen jelenleg ez a legjobb gyógymód az endometriózisra mondja szakértőnk.
A másik kezelési mód, hogy a petefészek hormonműködését felfüggesztik. Ezáltal csökkent értékű méhnyálkahártya épül fel, ritkábban menstruál a beteg, a havi vérzés is jelentősen csökken, tehát a petevezetéken át a hasüregbe jutó menstruációs törmelék mennyisége is elenyésző lesz. Márpedig minél kisebb ennek a mennyisége, annál valószínűbb, hogy a meggyengült immunrendszer a törmeléket el tudja takarítani, s nem újul ki a betegség.
Az Országos Egészségbiztosító Pénztár az egyetemi klinikákon kiemelt endometriózis központokat működtet. Segítség a neten: www.endometriozis.hu