Erdélyi Laura, az OTP Bank privát banki tanácsadó |
Erdélyi Laura, az OTP Bank privát banki tanácsadó munkatársa azt ajánlja, a sokféle lakáshitelből való választáshoz érdemes banki tanácsadó segítségét igénybe venni. A lakáshitelek esetében többek között beszélhetünk államilag támogatott lakáshitelekről, ha erre nem vagyunk jogosultak, vagy a támogatott hitel mellé kiegészítő hitelt kívánunk felvenni, akkor alacsony kamatozású deviza alapú lakáshitelekről.
A hitelfajták kiválasztásánál több szempontra is ügyeljünk! A Teljes Hiteldíj Mutató (THM) kiszámítását a három hónapnál hosszabb lejáratú fogyasztási hitelekre/kölcsönökre vonatkozóan írják elő. A teljes hiteldíj az az összeg, amelyet a hitelfelvevőnek a tőkeösszeg visszafizetésén felül fizetnie kell: vagyis a hitellel kapcsolatban felmerülő összes kamat-, díj- és kezelési költség. Ez az a szám, amelyen a hitelek jól összehasonlíthatóak, ha csak a kamatokat és a költségeket nézzük. De az ügyfél számára előnyt jelenthet az ügyintézés gyorsasága.
Létezik olyan konstrukció, amely a pályakezdők számára kezdetben kisebb terhet jelent: ez a türelmi idős törlesztési mód. Eszerint legfeljebb tíz évig csak a hiteldíjat kell fizetni, az egyenletes tőketörlesztést csak ezt követően kell elkezdeni. Vagyis eleinte csak a felvett összeg kamatait fizetjük vissza, ez hiteltől függően öt-tízezer forint havonta. A felvett összeget a türelmi idő lejárata után kezdjük törleszteni, ez akár meg is ötszörözheti a havi részletünket. A tőke természetesen a türelmi idő alatt is kamatozik.
Fiatal házasok, ha új lakást vásárolnak, vagy építenek, és a következő években gyermek vállalását tervezik, úgy kérhetik a lakásépítési kedvezmény megelőlegezését.
A bankok általában javasolják, hogy nagyobb lakáshitel felvételekor kössünk életbiztosítást, ami halál esetén fedezi a költségeket. Ennek hiányában a családnak kell visszafizetnie a hitelt, mivel jogilag a banki tartozások öröklődnek. Ha a család erre nem képes, a jelzálog fedezi a tartozást.