Fekete-fehér családi felvételek peregnek. Szép, barna kisbaba, tátogva várja a pürével teli kanalat, komoly arccal gurítja a labdát a padlón, bekukucskál a húga rácsos ágyába.
Az a kisfiú most lenne tizenöt éves. Tavaly halt meg leukémiában. Kemoterápia, transzplantáció, sok-sok remény, gyors javulás, aztán a visszaesés, inkább zuhanás, intenzív osztály és a búcsú.
Tóth Artin Érintettek című dokumentumfilmjét sokan látták a filmszemlén, de azt kevesen tudják, hogy a fiatal filmes miért kezdett bele a munkába, hány gyereket, családot kísért végig, halálig vagy gyógyulásig, és hogy hiába tette le a kamerát, nem akarja, nem tudja elengedni a történetet.
Ő ugyanis látott anyákat fél évig ülni a gyerekük ágya mellett, és látott olyan családot is, amelynek tagjai a kórház udvarán, az autójukban éltek. Ott aludtak, ott szárították a kimosott ruhát. Haza nem mehettek, mert a világon sehol nem volt akkora szükség rájuk, mint a gyerekük ágya mellett.
Ezért tölt Artin filmesként napi több órát azzal, hogy segít létrehozni azt a házat, ahol ezek a szülők legtöbbször az édesanyák együtt lehetnének kezelés alatt álló gyerekükkel.
Démétér-ház. A kórház területén létrehozandó házat a lánya után sóvárgó görög istenasszonyról, a termékenység és az anyaföld úrnőjéről nevezték el.
Tóth Artin |
A Szent László Kórházban az elmúlt tizenkét évben több mint százötven transzplantáció történt leukémiás és más rosszindulatú hematológiai betegségben szenvedő gyermekeken. Az átültetés hosszú, nehéz és költséges. Van, aki a saját sejtjeit kapja vissza, és van, aki mástól kap csontvelőt.
A legyengített szervezetet rendkívüli módon kell védeni az átültetés után, hiszen a legapróbb fertőzés is végzetes lehet. Ezért töltenek a gyerekek heteket steril bokszokban, ahol még a levegőt is folyamatosan cserélik körülöttük. Ruháikat, ágyneműiket sterilizálják, a körömollót is külön tasakban kapják. Fogat nem moshatnak, nincs könyv, újság a baktériumveszély miatt , csak tévé és képernyős játékok. Ott, az átlátszó fóliasátorban alszanak, ülnek, végzik a szükségüket, mosakodnak.
És ott ül mellettük egy széken az édesanyjuk vagy az édesapjuk. Reggeltől estig heteken, sokszor hónapokon át.
Szent László Őssejt Alapítvány
Levelezési cím: 1223 Budapest, Erzsébet királyné u. 1.
Adószám: 18088823-1-41
Bankszámlaszám: Budapest Bank 10102086-76677302-00000004
A teljes cikk a 20. heti, május 18-én megjelenő Nők Lapjában olvasható.