nlc.hu
Aktuális
Átok ült-e a Kennedy családon?

Átok ült-e a Kennedy családon?

Elõször Robert Kennedy mondta ki 1964-ben, öccse majdnem végzetes repülõgép-szerencsétlensége után (és egy évvel testvére, John F. Kennedy elnök meggyilkolását követõen): „Ott fenn valaki nem szeret bennünket…”.





Aztán tragédiák sora követte egymást a családban. Idén nyáron múlt hat éve, hogy Amerika eltemette „hercegét”, a sokak által „királyi családnak” nevezett Kennedy-família híres, életimádó leszármazottját: ifjabb John F. Kennedyt. A harmincnyolc éves „herceg” repülőszerencsétlensége kapcsán sokan hangot adtak véleményüknek: talán valóban átok ül a Kennedy famílián.

Egy kép a múltból: 1963-ban egy kisfiú tiszteleg az Egyesült Államok harmincötödik elnökének temetésén. Az elnököt, John F. Kennedyt 1961-ben a „világ vezetőjének” is nevezték, ám két évvel később Dallasban meggyilkolta őt egy merénylő. A kisfiú, aki a temetésén tiszteleg: az elnök két és fél éves fia, ifjabb John F. Kennedy. A fiú, akitől mindenki politikai karriert várt. A fiú, aki bár nem lett politikus, mégis Amerika egyik kedvencévé vált. Aranyifjú volt, újságírói és üzleti ambíciókkal, és igyekezett kiélvezni az élet minden pillanatát. 1999 nyarán, egy késő este, meglehetősen rossz időjárási körülmények között John a feleségével és annak húgával éppen egy családi partira indult magánrepülőgépével – de sosem érkeztek meg. Bár John nem volt gyakorlatlan pilóta, éjjel még nem sokszor repült, ráadásul talán sosem vezetett ilyen rossz időben. Amerika gyászolt, az újságok arról cikkeztek, hogy az elnök fiának halálával véget ért a Kennedy család legendája.





„Az egyik Kennedyből elnök lesz!”


A Kennedy-klán alapítója, Joseph Kennedy Írországból vándorolt Amerikába. A szegény fiú önerőből lett milliomos, a tengerentúlon kifejlesztette és kiaknázta üzleti érzékét (a szesztilalom idején például alkoholkereskedelmi tevékenységével igencsak gyarapította a családi vagyont), és politikai sikereket is elért, hiszen az USA angliai nagykövete lett. Felesége, Rose kilenc gyermeknek adott életet. Joseph ambiciózus volt, törtető és gátlástalan, s már fiatalon eldöntötte, hogy vagy maga, vagy valamelyik gyermeke Amerika első embere lesz. A családfő otthon is uralkodott, egyes híradások szerint rendszeresen hazahordta a szeretőit, és a hölgyek együtt vacsoráztak a családjával. A Kennedy-leszármazottak a családfő szerint csak tökéletesek lehettek: lányát, a szellemileg fogyatékos Rosemarie-t például elmegyógyintézetbe adta, ahol az évtizedekig vegetált.

Joseph legidősebb gyereke, a karizmatikus, jóképű ifjabb Joseph érdeklődött leginkább a politika iránt. A fiú jogot tanult a Harvardon, de a második világháború idején beállt a légierőbe, és pilótaként teljesített szolgálatot. Egy különösen veszélyes akcióban veszítette életét 1944-ben, huszonkilenc éves korában: robbanóanyagokkal telerakott gépe felrobbant, és ő már nem tudott katapultálni. Nem sokkal később Joseph és Rose még egy gyermeket elvesztett: lányuk, Kathleen szintén repülőgép-balesetben halt meg Franciaországban.





Két merénylet, egy cserbenhagyás

Végül John Fitzgerald Kennedy teljesítette be apja álmait: 1960-ban elnökké választották. Felesége, a First Lady, a francia származású Jacqueline (Jackie) Kennedy hamarosan a nagyközönség kedvence lett műveltsége és eleganciája miatt. Három gyermekük született: Caroline, ifjabb John és egy kisfiú, Patrick, aki koraszülött volt, és mindössze két napig élt. Mindannyian tudjuk, hogy az elnököt 1963-ban, Dallasban meggyilkolta egy merénylő. De ezzel még közel sem volt vége a családot érintő tragédia-sorozatnak: John testvére, Robert – aki 1960-ban bátyja kampánymenedzsere, majd Amerika igazságügy-minisztere, később szenátor volt, s 1968-ban az elnökségre pályázott – szintén merénylet áldozata lett. A férfi éppen az elnöki jelölésért kampányolt, amikor megölték. A két Kennedy nemcsak apja politikai ambícióit, hanem heves nőimádatát is örökölte: szeretők soráról pletykáltak az emberek, és ma már ki tudja, hogy legenda-e vagy valóban igaz: állítólag mindkettőjüknek szeretője volt Amerika akkori, első számú szexszimbóluma, Marilyn Monroe. (Robert Kennedy fia egyébként szintén tragikus körülmények között vesztette életét 1997-ben: Aspenben síelt és közben (!) futballozott, s a játék hevében nekiszáguldott fejjel egy fának, és olyan súlyos sérülést szenvedett, hogy már nem tudtak segíteni rajta.)







A teljes cikk a 40. heti, október 5-én megjelenő Nők Lapjában olvasható.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top