A nő értelemszerűen szerelőt akart mondani, és nem értette, hogyan jöhetett a nyelvére a másik szó, amin kell-e mondani? a helyiségben tartózkodók mindegyike remekül szórakozott.
Hasonlóan pikáns történetnek voltam tanúja, amikor egy nagyon késői beszélgetős műsorra kattintottam a tévében véletlenül. Történészek vagy szociológusok beszélgettek, nem emlékszem pontosan, de arra igen, hogy a vita egy pontján az egyetlen hölgy résztvevő a vele szemben ülő férfinak a következőt mondta: “Természetesen nem vonom kétségbe az ön impotenciáját… A stúdióban megállt a levegő. A nő, mikor tudatára ébredt, mit mondott, kis híján elájult, a többiek is döbbenten ültek, a műsorvezető pedig láthatóan egyáltalán nem volt felkészülve, hogy a vita ilyen váratlan fordulatot vesz. A kompetens kolléga arcát az adás rendezője nem mutatta…
Több ezer az egyhez
Kisebb-nagyobb szótévesztésekre, nyelvbotlásokra, mindannyian emlékezünk. Olyan esetre is, amikor valami úgymond kicsúszott a szánkon, és magunk sem értettük, miért is mondtuk éppen azt. Kicsúszott, magyarázkodunk magunk előtt is, pedig ez a kicsúszott szó vagy mondat ugyanolyan gondosan megformált, mint a többi szavunk, mondatunk. Hajlamosak vagyunk jelentőséget tulajdonítani ezeknek az önkéntelen hibáknak, jó volna tudni, helyesen tesszük-e.
Huszár Ágnes |
Gondolja meg: most, miközben beszélünk, szavakat, mondatokat mondunk, és fél perc múlva is ezt tesszük majd magyarázza Huszár Ágnes. Tehát miközben ezeket a szavakat mondom, tervezés és gondolkodás is zajlik az agyamban. Érthető, hogy szeretnénk minél többet megtudni erről a többszintű folyamatról, amelyet az ember nagyszerűen csinál, hiszen több ezerre jut egyetlen hibás szó. De hogyan vizsgáljunk egy olyan rendszert, amelynek csupán a kimenetét ismerjük, hiszen a gondolathoz nem tudunk hozzáférni? A hibaelemzés módszerét választottam, vagyis hibákat gyűjtöttem utcán, buszon, rádióból, tévéből mindig élő adásból! és azokat rendszerezve igyekeztem következtetni arra, hogyan működik ez a rendkívül nehezen megfejthető rendszer hibátlanul.
A felhalmozott példák nagyon különböztek egymástól, így kiderült, hogy hibákat a beszédfolyamat különböző szakaszaiban egyaránt véthetünk. Ha valaki igen helyett nemet mond, pedig igenre gondolt, ez tipikusan az első szakasz hibája, amikor a szándék megszületése után a beszélő keresgél, és ellentétes szót talál. Ha valaki a “vandálok kései őseiről beszél, vagy olyan ellenségekről, akik “haláluk végéig nem békültek ki, akkor biztosak lehetünk benne, hogy mentális lexikonjában véletlenül ellentétes jelentésű szót húzott ki. Ám ha valaki tiltakozik a “hamis rágalom ellen, vagy “összeköti a bajszát valakivel, akkor szinonimát használt, de nem helyesen, és nem is szándékosan.
A teljes cikk a 45. heti, november 9-én megjelenő Nők Lapjában olvasható.