Fokozatosan tudatosul ez a ritmusváltás, de lassan összeáll a kép. A határőr ráérősen pecsétel a végtelen lassúsággal araszoló kocsisorok között. A pici, fehér pavilonba bújt kenyérboltos megfontoltan nyúl a nejlonzacskóba csomagolt életért. A hentes bárdja fölemelkedik, majd a mozdulat tetőpontján megáll, és kicsit morfondírozik, mielőtt a pultra kitett disznóhúsba csapna. Az országúton közeledő traktornak előbb a hangja bújik ki a kanyarból, és csak hosszú percek múltán követi a zörgő pótkocsit vontató traktor.
Túlélni, újrakezdeni
Más idő folyik a Kárpátalján, más időszámításban. A többség éli a maga mindennapjait az ő saját időszámítása szerint folyó időben, remél, vágyakozik, szeret, megbotlik és feláll, küzd, mert jobban szeretne élni, és elvágyódik, hogy jobban élhessen. Hiszen folyamatos, mély önsajnálatban nem lehet sokáig húzni egyébként is megszokták arrafelé az emberek a bajt, és megtanulták, hogyan lehet túlélni, újrakezdeni. Indíthatnánk a felsorolást a tatárjárással, és zárhatnánk az 1999-es nagy tiszai árvízzel, amely közel tizenhatezer lakóházat pusztított el vagy tett tönkre, és a hosszú felsorolásból nyilván mindenkiben megragadna az a történelmi groteszk, hogy a kárpátaljaiak az utóbbi száz évben hatszor váltottak állampolgárságot, miközben egy tapodtat sem mozdultak lakóhelyükről: hol Magyarországhoz, hol Szlovákiához, hol Oroszországhoz, most meg Ukrajnához tartozván. Az ávízről vannak személyes emlékeim is: ott álltam Mezővári egyik elöntött utcájában, térdig a hideg és zavaros vízben, amelyben döglött tyúkok, különféle bútordarabok, bekeretezett családi fotók meg szentképek úsztak, és könnyeztem a tehetetlenségtől, miközben a szemem láttára olvadtak el a vályogból épült házak.
Nagy katasztrófa volt, de a rendszerváltás még nagyobb: a Szovjetunió felbomlását követő mély gazdasági válság az amúgy sem gazdag országrészben mélyebb sebeket ejtett, mint bármilyen természeti csapás. Az ipari termelés szinte megszűnt, visszaesett a mezőgazdaság teljesítménye, száguldott az infláció, a korábban ismeretlen munkanélküliség családok százainak törékeny egzisztenciáját tette tönkre.
Megpezsdülés
Gyere, gurulj végig rajtam! Látod? Az útjaimon alig van forgalom, a patakpartokon megpihenhetsz, sátrat verhetsz, friss kenyeret, tejet, vendégszeretetet mindenhol kaphatsz! Csodáld meg a hatalmas erdőségeimet, járd körbe fatemplomaimat, a kicsi parasztházakat, nézz le a domboldalakon hullámzó, szépen gondozott kaszálókra, és figyeld a hegyormok fölött gomolygó felhőket, hogy idejében előkaphasd az esőkabátodat!
A teljes cikk a 46. heti, november 16-án megjelenő Nők Lapjában olvasható.