A hét témája a Nők Lapjában: Mi lesz veled, szép világunk? Riasztó jelek, ijesztő prognózisok, aggodalmak, félelmek. Mi lesz bolygónkkal, mi jut gyerekeinknek, unokáinknak? Lesz-e iható, friss vizük, védelmük új, pusztító járványok ellen, lesz-e családjuk, lelki békéjük? Rajtunk múlik. Rajtuk. Alan Kay, a számítástechnika egyik úttörője ezt mondta erről: A jövő előrejelzésének legjobb módja az, ha azt mi magunk alkotjuk meg. További írások: Nem lesz iható a víz? » Világjárványok » A lélek betegségei » Az összeállítást készítették: Kertész Gábor V. Kulcsár Ildikó, Bus István, Mihalicz Csilla, Hulej Emese |
A családok a történelem során létfontosságú feladatokat láttak el a társadalomban. Egyszerre termeltek (például a klasszikus paraszti család vagy a kisiparosműhelyek), fogyasztottak, biztosították a társadalom utánpótlását (sok-sok gyerek), nevelték a gyermekeket (szocializáció), valamint részt vettek a keresők és eltartottak mindennapi életének megszervezésében, a felnőttek pszichés védelmében.
A modern társadalmakban ez változóban van. A termelés és a fogyasztás fő színtere már nem mindig a család: manapság nagyobb szervezeteknek dolgozunk, és nem mindig otthon fogyasztunk (például munkahelyi étkezés). Sok család a válások, különélések miatt elveszti a többi, érzelmi alapú feladatát is, pedig ezekre a mai világban különösen nagy szükség volna. Szakértők szerint a modern társadalmak felszínes, személytelen, érdekközpontú emberi kapcsolatai miatt az emberek egyre inkább csak a családban, a párkapcsolatban találhatják meg az intimitást, amelyre szükségük van. Nem véletlen, hogy az alkoholizmus, a bűnözés, illetve a mentális betegségek sokkal gyakoribbak a csonka családokból kikerült, illetve egyedül élő embereknél.
Ha nem véd a család
Tolsztoj szerint a boldog családok hasonlítanak egymásra, a boldogtalanság viszont egyedi
Igaza van, de azt azért le kell szögeznünk, hogy ő sokkal könnyebb helyzetben volt bő száz évvel ezelőtt. Hiszen akkoriban fel sem vetődött a kérdés: lehet-e család nélkül élni? Lehetünk boldogok önmagunkban, egyedül? A család intézménye erős szikla (öröknek tűnő minta) volt a civilizált világban. És ma?
Mégis fogy a család becsülete.
A jelenünkre tényleg ez jellemző. Számtalanszor hallom: a kapcsolat (a házasság) nem működik. Közben a legtöbb ember elfeledkezik arról, hogy semmi sem működik magától. Az autóm akkor indul, ha működtetem. Aztán szervizbe viszem, gumit cserélek, gondozom A házasságunkat is működtetni, gondozni kell(ene), de manapság, ha gond van, rögtön menekülnek a felek. Keresnek egy új kapcsolatot, amelyik egy idő után szintén gondozásra szorul. Valószínűleg félnek a felelősségtől, a másik ember teljes felvállalásától. Egy élettársi kapcsolat is lehet olyan biztos, meleg, mint egy jó házasság, de a benne élők szabadabbnak érzik magukat
A témáról bővebbet a Nők Lapja január 11-én megjelenő 2-es számában olvashatsz!