nlc.hu
Aktuális
Kúráljuk magunkat gõzerõvel!

Kúráljuk magunkat gõzerõvel!

Az északon élõ emberek okosan kitalálták, mivel melegíthetik fel testüket, tehetik ellenállóvá szervezetüket. A rómaiak is tudták, hogy mi a jó, amikor kialakították a tepidáriumot.




Összeállításunkból nemcsak azt tudhatja meg, hogyan kell szaunázni, hanem azt is, hányféle lehetőség kínálkozik a szervezetre jótékonyan ható izzadásra.

Ha a szaunázásnak lehetne istene, akkor azt Nurminak hívnák. Paavo Nurmi finn futónak nagy szerepe volt abban, hogy napjainkra divatossá váljon az immunerősítő rituálé: az 1924-es olimpián 40 °C-os hőségben ő nyerte meg az ötezer méteres síkfutást. A sportorvosok álla leesett a csodálkozástól, hogyan tudta az északi futó ilyen forróságban megszerezni az érmet. A kemény edzések mellett a folyamatos szaunázásban rejlett a titka.

Áldásos hatás

Ma már tudjuk, hogy az izzasztókúrák jótékony hatással vannak szervezetünkre. Aki rendszeresen szaunázik, azt elkerüli télen a megfázás, tavasszal a kimerültség, és nyáron könnyebben viseli a forró napokat. A szauna és társai jó hatással vannak általános közérzetünkre, a forróság hatására javul a vérkeringés, erősödik az immunrendszer, tisztulnak a pórusok, feszesebb lesz a kötőszövet, oldódnak az izomgörcsök. A forró levegő belégzésekor a nyálkahártya vérelátása hétszer jobb lesz. Szaunázáskor körülbelül egy liternyi vizet izzadunk ki, és hogy emiatt a vérünk ne sűrűsödjön be, a szervezet a hiányzó vizet a szövetek nedvességéből pótolja. A salakanyagok így bekerülnek az anyagcserébe, és gyorsabban ürülnek ki. A forróságban üldögélés javulást hoz az isiász, valamint a reumás betegségekben, és enyhíti a menstruációs fájdalmakat. A következőkben sorra vesszük az izzadási lehetőségeket.

Finn szauna

Ez a klasszikus szauna, hőmérséklete 75-100 °C közötti, a levegő nedvességtartalma pedig 10-30 százalékos. Hogy mennyire forró és száraz, attól függ, hol ülünk: a legalsó padon a leghűvösebb és legnedvesebb, a legfelsőn a legforróbb és a legszárazabb a környezet. A locsolással rövid időre megemelhető a levegő nedvességtartalma, ami a forróságérzetet növeli. A finn szauna legfőbb hatása a folyamatos hőmérsékleti változásokban rejlik. A test hőmérséklete körülbelül egy fokkal megemelkedik, a bőré viszont tízzel, közben az erek tágulnak, javul a vérellátottság. Szaunázás után, amikor a bőrt hideg vízzel lehűtjük, az erek ismét összehúzódnak, és a felmelegedett vér továbbáramlik a belső szervekbe. Ez kellemes és frissítő hatású. Utána a jeges vízben ugrándozás csak a fitt és egészséges embereknek javasolt!

Ajánlott: Mindenki számára, aki jól viseli a magas hőmérsékletet, és egészséges.

Gőzfürdő

Nem annyira forró, viszont sokkal nedvesebb, mint a szauna. A hőmérséklet 40-48 °C. A levegő nedvességtartalma 100 százalék – ezt folyamatos locsolással tartják fenn.

Ajánlott: Mindazoknak, akik folyamatos megfázással küszködnek, vagy zsíros a bőrük, mert hatására a légutak kitisztulnak, és javul a szövetek vérellátottsága.

Szanarium (bioszauna)

A szauna és a gőzfürdő keveréke. Kíméletes a vérkeringéshez. A hőmérséklet általában 60 °C, a nedvességtartalom 45 százalék. Az enyhe izzadás még magasabb vérnyomásúaknál is jótékony hatású, és hosszú távon kedvezően befolyásolja a vérnyomást. Néhány helyen színterápiával kombinálják: a vörös színű lámpa fénye jó hatást gyakorol a bőrre és a mirigyekre, míg a sárga az anyagcserére és az idegrendszerre, a zöld harmóniát teremt, a kék nyugalmat hoz.

Ajánlott: Mindenkinek, különösen a kezdőknek, valamint a szívbetegeknek, a keringési rendellenességben szenvedőknek is.

A teljes cikk az 5. heti, február 1-jén megjelenő Nők Lapjában olvasható.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top