Természetesen nem egyforma körülmények között. Parkolója is van a három háznak, ahol a lakók saját kocsijukat tarthatják, Zsigulijukat például, és van játszótere is, sajnos, összetört csúszdákkal, szétvert padokkal.
Munka-kérdés
Hatszáznál több ember lakik itt, egyharmada tizennyolc éven aluli. Járnak iskolába? Járnak is, meg nem is. Amikor Szántó Katával, a Családsegítő vezetőjével végigmegyünk a házak között, annyi fiatallal találkozunk, mintha karácsonyi szünet volna. Nem mentél iskolába? Nem. Te se mentél? Én se. Baj lesz ebből, ha ennyit hiányoztok. A válasz boldog vigyorgás, a mai napot már nem veheti el tőlük senki.
Szántó Kata |
A szegény-kultúra jellemzője többek között , hogy sokan nem tudnak, és is nem akarnak előre tervezni. Aki csak időnként jut pénzhez, sokkal többet költ ajándékra, édességre, ennivalóra talán, hogy igazolja, az én gyerekem is ér annyit, mint másé, neki is jár csokoládé, márkás cipő, szaloncukor; talán azért, mert nem tudja, mikor lesz legközelebb módja, hogy megtegye.
Alkoholt, a felmérések szerint, akár tízéves kortól is fogyasztanak már a gyerekek, a tizenegy-húsz évesek közül minden harmadik dohányzik, és a drog is sokkal nagyobb veszély itt, mint másutt.
Írhatnék akár kétszer ennyit is a Dzsumbujról és lakóiról (a Dzsumbuj név a dzsungel és lebuj szavakból lett, talán még akkor, amikor az első lakók a Mária Valéria- és Zita-telepekről az új házakba beköltöztek), de beszéljünk inkább arról, mi lesz velük ezután!
2005 májusában, közel egyéves szakmai előkészítés után a Ferencvárosi Önkormányzat Testülete a Fővárosival egyetértésben meghozta a döntést: az Illatos úti telepet több fokozatban meg kell szüntetni. Az itt lakók elkülönítve, mélyszegénységben élnek, s ezt fenntartani annyit jelent, hogy a gyerekek esélytelenségét konzerválják.
Nemzetközileg is bizonyított tény, hogy a hátrányos helyzetűek egy helyre költöztetése gyors és nagy leszakadást, a negatív tendenciák felerősödését eredményezi. Ezt támasztja alá az 1997-ben idetelepített Dzsumbuj-Help és Közösségfejlesztő Központ tapasztalata is: az Illatos úti telep nem kezelhető a szokásos eszközökkel. A lakók egymás iránti szolidaritását fokozatosan kioltják az erősödő devianciák, a halmozottan hátrányos helyzet a bűnözésnek ugyanúgy melegágya, mint a drogfogyasztásnak, a hihetetlenül sok problémát csak egyéni túlélési technikákkal, családonkénti segítséggel lehet megoldani.
Az Illatos úti telep hosszú távon történő felszámolását, illetve első részprogramját a Ferencvárosi Önkormányzat múlt év végén egyhangúlag elfogadta. Ennek tartalma: új lakóhelyekhez juttatni a családokat, olyan módon, hogy ne csak lakást kapjanak, hanem vállalható életprogramot is, amely kiterjed a korábban devianciát előidéző okok megszüntetésére.
Aki elbizonytalanodna, hogy mire föl ennyi munka, ennyi pénz, gondoljon arra, hogy a Dzsumbujban lakók egyharmada fiatal korú, őket és az ő gyermekeiket védhetjük meg a biztos lecsúszástól.
Most és a következő két számunkban négy családot mutatunk be életük korántsem a legnehezebbek közül való , inkább illik rájuk a dzsumbuji átlag kifejezés.
A teljes cikk a 14. heti, április 5-én megjelenő Nők Lapjában olvasható.