nlc.hu
Aktuális
13 kérdés az allergiáról

13 kérdés az allergiáról

A hosszú és csapadékos tél után, amely kedvezett a háziporatkák elszaporodásának, itt van a tavasz, nyakunkon a pollenszezon is, sõt, a napallergiásoknak is egyre inkább vigyázniuk kell magukra.

A statisztikák szerint minden tizenötödik ember szenved az allergia valamelyik fajtájától, így nem árt, ha átismételjük, mitől kell óvakodniuk ebben az időszakban, illetve néhány újdonsággal, érdekességgel is kedvezünk nekik két tüsszentés között.





1. Leletek elő! Gyógyszer van?

A pollenek egyrészt szénanáthás, másrészt asztmás tüneteket okozhatnak, ezért nagyon fontos, hogy mind a szénanátha, mind az asztma kezelésére gondoljunk ebben az időszakban. Nem árt észben tartani azt sem, hogy a „csak” szénanáthával kezelt betegek jelentős részének a pollenszezonban vannak – elsősorban éjszakánként és fizikai terhelésre (futás, lépcsőn járás) – asztmás tünetei is. A pollenszezon közeledtével vegyük elő leleteinket, győződjünk meg arról, hogy a szénanáthás tüneteink csökkentésére szolgáló gyógyszereink rendelkezésünkre állnak! Ha kifogytak, még időben keressük fel orvosunkat, és írassuk fel a szükséges szereket! Ha pollenallergiás asztmánk van, akkor készüljünk a tünetek súlyosbodására, keressük fel tüdőgyógyászunkat, és ellenőriztessük légzésfunkciónkat! Lehet, hogy szükség lesz arra, hogy kezelésünket állapotunkhoz igazítsák.

2. Mi a keresztallergia?

Az a reakció, amikor az elsősorban növénypollenre érzékeny betegnél az adott növényhez genetikailag közelálló zöldségek, gyümölcsök fogyasztása is beindítja a kóros immunreakciót. A leggyakoribb keresztallergiák:





• parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, banán, cukkini, uborka, mák,

• feketeüröm: sárgarépa, petrezselyem, banán, görögdinnye, napraforgó, zeller,

• füvek: bab, zöldborsó, lencse, mogyoró, paradicsom, görögdinnye, narancs,

 • nyír: mogyoró, alma, őszibarack, cseresznye, zeller, sárgarépa, kivi, kesudió, paradicsom, káposztafélék.

3. Sportolhat-e, aki allergiás?

Persze, de az egyéni érzékenység és a betegség súlyossága alapján kell mérlegelni a körülményeket. Gondolni kell például arra, hogy a tornatermekben sok lehet a poratka, esetleg a penészgomba, a szabadban űzött sportágaknál viszont számítani kell a pollenek hatására, azok pedig, akik a háziállatok szőrére allergiásak, ne válasszanak lovassportot. Legnagyobb körültekintésre az asztmásoknak van szükségük: számukra általában az úszást szokták javasolni, mert ez vált ki a legritkábban asztmás rohamot, és a m



eleg, páradús uszoda jó hatással van a betegségükre. Az ekcéma viszont rosszabbodhat az erősen klóros víz hatására.

4. Pollennaptár – mikor, mire készüljünk?

• március-április: nyír, mogyoró, éger

• április: pázsitfűfélék (június végéig)

• május: kőris-, fűz-, nyárfa

• június: gabonafélék

• augusztus-szeptember: gyomok (parlagfű, fekete üröm)

5. Alternatív terápiák – kiknek segítenek?

• Akupunktúra: mivel a vegetatív idegrendszer aktivitását befolyásolja, szabályozza a hörgőfal izmainak feszességét is, képes kitágítani a hörgőket, így az asztmásoknak enyhülést hozhat. Nem használ mindenkinek, de van olyan allergiás beteg, aki hetekig, hónapokig tünetmentessé válik a kezelés után. Szezonális szénanáthás beteg az allergizáló pollen megjelenése előtt négy-hat héttel kezeltesse magát!

• Biofeedback (biológiai visszacsatolás): bizonyos testrészek állapotát méri, rendszerint azokét, amelyek működése automatikus, az akarattól független. A mérési eredmény alapján a beteg megpróbálja a mért értéket tudatosan befolyásolni. Segítségével az asztmások megtanulhatják ellazítani a hörgőfal izomzatát, így javíthatnak légzésfunkciókon.

• Masszázs: idült asztma esetén segít oldani a mellkas-, a hát- és a nyakizom merevségét, ami az asztmás roham gyakori kísérőjelensége.

• Biodinamikus masszázs: a masszázsnál finomabb módszereket alkalmaz, inkább pszichoterápiának fogható fel. Arra törekszik, hogy az elfojtott emlékek vagy feldolgozatlan impulzusok kiváltotta feszültséggócokat felismerje, és a test energiáit egyensúlyba hozza. Ahol az allergia oka lelki eredetű, ott rendkívül hatékony.

• Jóga: légzőgyakorlatai főként az asztmásoknak hasznosak, de amikor a levegővételek túl mélyre sikerülnek, az szaporalégzéshez (hiperventilációhoz) vezethet.

• Homeopátia: a homeopata orvos az összes panaszunkat, tünetünket mérlegeli, összeveti egyéb jellemzőinkkel (fizikai megjelenés, pszichológiai vonások), majd ezután választja ki a speciálisan nekünk való szert. Emellett tanácsokat ad az étrendre, testmozgásra, alvásra és az allergének elkerülésére vonatkozóan. A komplex homeopátia alkalmazásakor a beteg a homeopátiás szerek mellé gyógynövénytartalmú orvosságokat is kap. Mindenkinek javasolt.

• Sószoba: a csak természetes ásványi anyagokat tartalmazó sóoldatot zárt térben, edényekbe töltve párologtatják, így nő a relatív páratartalom. A beszívott levegővel a felszabadult anyagok a légzőszervek felületére tapadnak, és kifejtik kedvező hatásukat. A sószobakúra az ekcémás bőrre is kedvezően hat.

További kérdések – és válaszok! – a 19. héten, május 10-én megjelenő Nők Lapjában.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top